leasing na firme
Finansowanie samochodu

Leasing samochodu w firmie – kiedy jest dobrym rozwiązaniem?

Prowadzenie samochodu w firmie jest niemożliwe. Czasem środki pozwalają na zakup samochodu za gotówkę, jednak częściej wybierane są inne sposoby na zdobycie środka transportu do firmy – zakup na kredyt, lub leasing.

Na czym polega leasing samochodu?

Leasing jest jedną z najczęściej wybieranych form użytkowania samochodu w firmie. Na tę popularność wpływ ma zapewne fakt, że jest obciążony niższymi kosztami, niż zakup na raty.

Leasing samochodu jest rodzajem dzierżawy za określonym wynagrodzeniem, na umówiony okres nie krótszy, niż 40% długości okresu amortyzacji danego rodzaju pojazdu – dla samochodu osobowego okres amortyzacji wynosi 5 lat.

Co dzieje się po zakończeniu leasingu?

Jeśli istnieje odpowiedni zapis w umowie, leasing samochodu w firmie kończy się przeniesieniem własności na dotychczasowego użytkownika. Czasem jednak samochód wraca do firmy leasingowej i zostaje wystawiony na sprzedaż.

Czy leasing się opłaca?

W odróżnieniu od rat w przypadku zakupu samochodu, raty leasingu można zaliczyć w koszty działalności gospodarczej. Poza wysokością rat, to również jest jeden z argumentów, dla których opłaca się użytkować samochód w formie leasingu.

Kiedy umowa się kończy, można w ten sam sposób wydzierżawić nowe auto, w ten sposób firma może dysponować sprawnymi, nowymi pojazdami nie zamrażając w nich gotówki, jak to ma miejsce w przypadku zakupu.

Na co zwrócić uwagę, kiedy decydujesz się na leasing?

Zanim podpiszesz umowę o leasing, warto jest zapoznać się z zawartymi w niej warunkami, które jak nietrudno się domyślić nie są jednakowe.  Zwróć uwagę na koszty, a także na wysokość opłat karnych w przypadku spóźnień w płatnościach rat leasingowych.

Zwróć też uwagę na zapisy związane z ograniczeniami udostępniania samochodu osobom trzecim, czy wyjazdu za granicę.

Pamiętaj, że decydując się na leasing samochodu w firmie, musisz być gotów na terminowe spłacanie rat. W przeciwnym wypadku musisz liczyć się z możliwością rozwiązania umowy przez leasingodawcę.