wynajem samochodow
Wynajem samochodów

Wynajem długoterminowy samochodu – kiedy jest stosowany?

Poza kupnem samochodu, istnieją inne formy pozyskania pojazdu na potrzeby firmy, czy na użytek własny. Jednym z nich jest wynajem długoterminowy samochodu osobowego.

Na czym polega wynajem długoterminowy samochodu?

Wynajem długoterminowy polega na użytkowaniu samochodu przez określony w umowie czas za określoną w umowie opłatą miesięczną. Od leasingu samochodu różni się tym, że pojazd po zakończeniu umowy nigdy nie przechodzi na własność użytkownika.

Wynajem jest wygodną formą pozyskania pojazdu w przypadku, gdy nie dysponujemy odpowiednią gotówką na jego zakup, która to forma nie jest obwarowana skomplikowanymi procedurami i warunkami, jak kredyt, czy leasing. 

Kiedy opłaca się wynająć auto?

W przypadku osób przebywających w Polsce czasowo, a także w przypadku pracowników delegowanych, zakup samochodu nie znajduje uzasadnienia ekonomicznego. Leasing samochodu również nie jest wtedy idealnym rozwiązaniem, ponieważ okres, na który można zawrzeć umowę nie może być krótszy, niż 40% normatywnego okresu amortyzacji.

Poza tym umowy leasingowe często zawierają szereg ograniczeń związanych z zakończeniem umowy przed czasem. Ich spełnienie nie zawsze da się pogodzić z planami osoby, lub firmy, która potrzebuje samochodu na czas określony.

Jakie auto można wynająć długoterminowo?

Firmy wynajmujące samochody dysponują różnymi markami i modelami. Dla potencjalnego klienta oznacza to możliwość u użytkowania naprawdę dobrego samochodu za stosunkowo nieduże pieniądze, dokładnie wtedy, kiedy samochód jest potrzebny – bez konieczności zakupu.

W ofercie często znajdują się nawet naprawdę luksusowe modele z najwyższych półek, w ich przypadku jednak należy się oczywiście liczyć z odpowiednio wyższą opłatą miesięczną za wynajem długoterminowy samochodu.

Co jeśli samochód się zepsuje, lub zostanie skradziony?

Samochody przeznaczane na wynajem, zawsze są w pełni ubezpieczone od wszelkich strat. O ich stan techniczny i ewentualne naprawy, dba firma oferująca wynajem.

Zmartwieniem użytkownika jest jedynie wnoszenie regularnie opłat.