bariery drogowe
Bezpieczeństwo

Wygrodzenia drogowe – co warto o nich wiedzieć?

Bezpieczeństwo na drodze jest bardzo ważne, o tym, jak powinniśmy postępować na jezdni informuje nas sygnalizacja świetlna, czy znaki drogowe. Czasami jednak, podczas nadzwyczajnych wydarzeń, jak choćby  masowe imprezy, zmiany w ruchu, prace budowlane, czy remonty, niezbędne okazują się bariery drogowe. Czym są i do czego służą wygrodzenia drogowe?

Wygrodzenia drogowe – rodzaje

Wyróżniamy różne bariery drogowe – sprawdzają się one w różnych warunkach i można je stosować w wielu sytuacjach. Oprócz barier stosuje się również tablice ostrzegawcze, które dostępne są w wielu wzorach, można dzięki nim pozostawić dodatkowe ostrzeżenie odnośnie prac remontowych, bądź jeszcze lepiej poinformować uczestników ruchu o zmianach.

Słupki łańcuchowe

Słupki łańcuchowe najczęściej wykonuje się ze stali, a zabezpiecza proszkując. Bariery drogowe oznacza się dwukolorowymi pasami – na zmianę: białym i czerwonym (te wyklejane są folią odblaskową pierwszej generacji). Słupki są wysokości 1,65 m, a ich średnica mierzy 2” – co daje nam 110 cm wysokości całkowitej po zamontowaniu. Kolejne słupki łączy się 25 centymetrami łańcucha – szarym lub czerwono-białym. Słupki łańcuchowe montowane są zazwyczaj w celu odgrodzenia chodnika od ulicy, uniemożliwia to pieszym przechodzenia w miejscach do tego nieprzeznaczonych.

Zapory rozsuwane

Barierki wykonuje się z tworzywa sztucznego uzupełnionego metalowymi elementami – stwarza to niezwykle wytrzymałą, ale i elastyczną oraz łatwą w montażu konstrukcję ważącą średnio 10 kg. Aby dodać barierze widoczności, okleja się ją odblaskami. Szerokość bariery rozsuwanej to 250 cm, z kolei jej wysokość całkowita to 104,5 cm. Bariery rozsuwane sprawdzają się idealnie do wygradzania miejsca – choćby na imprezach masowych, czy w czasie prac remontowych. 

Bariery przenośne i nożycowe

Bariery przenośne charakteryzują się kompatybilnością. Najpopularniejsze barierki przenośne są ocynkowane ogniowo, posiadają stabilne nogi, są długie na 2 m i wysokie na 109 cm. Z kolei bariery nożycowe umożliwią odgrodzenie konkretnego miejsca, na przykład niezabezpieczonej studzienki kanalizacyjnej. Bariery nożycowe wykonuje się ze stali i lakieruje na kolory: biały i czerwony. Wysokość takiej bariery to 116 cm. Można ją rozstawiać między 100x100cm, a 130x130cm.

Separatory drogowe

Separatory dostępne są co najmniej w kilku wariantach. Ważne jednak by były lekkie – ustawione w miejscu docelowym można napełnić wodą lub piaskiem by były stabilniejsze. Najczęściej wykonywane są w dwóch kolorach – czerwonym i białym. Separatory umożliwiają zabezpieczenie pobocza i wyznaczania określonych obszarów, niekiedy stosuje się je także w celu zamknięcia wjazdu na ulicę.