zagraniczny dłużnik
Finanse

Zagraniczny dłużnik – czyli wyzwanie, z którym możesz sobie poradzić

Odzyskanie pieniędzy od dłużnika jest trudne. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej gdy dłużnikiem jest zagraniczny kontrahent. Poza brakiem czasu na monitorowanie płatności, telefony z przypomnieniem o zadłużeniu, na drodze staje jeszcze bariera komunikacyjna. Jak odpowiednio argumentować dłużnikowi konieczność spłaty zobowiązania, gdy nie komunikujesz się biegle w jego języku? Najlepszym rozwiązaniem jest przekazanie spraw w ręce windykacji, która obsługuje rynek Twojego kontrahenta.

Jeśli nie zaznałeś przysłowiowego odbijania się od ściany, samodzielnie dochodząc zapłaty, możesz czuć się szczęśliwcem. Najczęściej windykacja prowadzona na własną rękę kończy się przekazaniem sprawy firmie windykacyjnej. Czas na nią przeznaczony to czas, w którym pieniądze mogłyby już dawno być na Twoim koncie, a może nawet zostać właściwie spożytkowane. W przypadku, gdy dłużnikiem jest zagraniczna firma, czas gra ogromną rolę. Dlaczego? Nie masz dostępu do informacji dotyczących kondycji finansowej swojego przedsiębiorcy –  firmie może grozi upadłość, a Twoje pieniądze są wtedy poważnie zagrożone. Postępowanie upadłościowe w każdym kraju wygląda inaczej, dlatego warto skorzystać z pomocy specjalisty, który zadziała szybko i skutecznie. 

Dlaczego warto skorzystać z firmy windykacyjnej?

Po pierwsze – oszczędność czasu. Prowadzisz własną działalność, więc masz na głowie mnóstwo spraw. Ile razy przekładałeś telefon z przypomnieniem o spłacie, bo wypadło coś pilniejszego? Twoja firma funkcjonuje wyłącznie dzięki płatnościom od klienta, dlatego nic nie jest ważniejsze niż nieuregulowana faktura.  Im dłużej czekasz, tym ciężej będzie Ci odzyskać pieniądze. Proces odzyskiwania zapłaty w firmie windykacyjnej toczy się równolegle z wykonywanymi przez Ciebie obowiązkami – nie musisz tego wartościować, masz mniej na głowie i skupiasz się na zarabianiu pieniędzy, a nie ich odzyskiwaniu.

Po drugie – dobra komunikacja. Sukces windykacji tkwi w odpowiedniej argumentacji. Nawet jeżeli doskonale porozumiewasz się w języku swojego dłużnika, to nie możesz mieć pewności, że użyjesz odpowiednich argumentów, które szybko skłonią do spłaty. Korzystając z pomocy windykatora wyspecjalizowanego w obsłudze rynku na którym działa Twój dłużnik, nie musisz się tym martwić. Dobra komunikacja na pewno skróci czas Twojego oczekiwania na płatność i zaoszczędzi wiele stresu. 

Po trzecie – prawo. Każdy kraj ma swoje przepisy. Ich znajomość nie jest nikomu potrzebna w codziennym życiu, ale w tej konkretnej sytuacji nieznajomość prawa może bardzo zaszkodzić. Nie musisz od razu studiować kodeksu prawa litewskiego. Wystarczy, że poprosisz o pomoc ludzi, którzy mają taką wiedzę i potrafią ją odpowiednio wykorzystać na Twoją korzyść:

“W Transcash biegle porozumiewamy się w 9 językach, dzięki czemu możemy skutecznie wspierać wierzycieli na każdym z obsługiwanych przez nas rynków. Część naszych pracowników to native speakerzy, którzy nie tylko znają język, ale także zwyczaje płatnicze panujące w danym kraju oraz zachowania przedsiębiorców. Te umiejętności windykatorów bezwzględnie wpływają na poziom prowadzonych negocjacji i ich skuteczność“- mówi Jakub Gwiazdowski, Manager Działu Windykacji Polubownej w Transcash.eu
Każda sprawa dotycząca zagranicznego dłużnika jest analizowana i obsługiwana w zgodzie z przepisami prawa międzynarodowego – dodaje.

Co z windykacją sądową?

W pozytywnym scenariuszu windykacja kończy się na etapie polubownym. Niestety nie zawsze tak jest. Niektórych dłużników do spłaty motywuje dopiero sąd. Wybierając windykację warto sprawdzić czy zatrudnia ona prawników, którzy pomogą Ci w przygotowaniu pozwów i zapewnią reprezentację w sądzie. Możliwe jest, że firma windykacyjna na stałe współpracuje z kancelarią prawną, która zapewni Ci taką pomoc. Niestety bez wsparcia prawników, odzyskanie pieniędzy na takim etapie może okazać się niemożliwe.

Ile to kosztuje?

Zdarza się, że wierzyciele mają obawę przed kosztami windykacji. Nic dziwnego, branża TSL nie oszczędza kieszeni przewoźników. Jednak w przypadku braku zapłaty, lepiej ponieść relatywnie niski koszt niż zupełnie stracić szansę na odzyskanie pieniędzy. Żeby ocenić czy windykacja się opłaca, należy przede wszystkim poznać cennik i zasady rozliczania – wysokość prowizji i możliwości uzyskania rekompensaty kosztów. 

W przypadku windykacji zagranicznej w Transcash zapłacisz wyłącznie prowizję od odzyskanej kwoty. Co więcej masz prawo wystawienia noty 40, 70 lub 100 euro, którą załączasz wraz z fakturą, za którą chcesz odzyskać pieniądze. Windykator prowadzący sprawę dochodzi zapłaty zarówno za fakturę, jak i notę. Pozwoli ona na pokrycie całości lub część poniesionych kosztów. Inny cennik ma windykacja sądowa. W tym przypadku niezmienna pozostaje prowizja od odzyskanej kwoty. Wymagana jest także opłata wstępna – jej wysokość uzależniona jest od tego, w jakim kraju toczy się postępowanie. Co istotne, w przypadku wygrania sprawy sądowej koszty opłaty wstępnej zostaną zasądzone przez sąd od dłużnika. 

Więcej informacji na temat naszych usług windykacyjnych znajdziesz na https://transcash.eu/.