przegląd auta
Bezpieczeństwo

Przegląd auta przed urlopem – co warto wiedzieć?

Przegląd auta przed urlopem – co warto wiedzieć?

Przed wybraniem się w długą, wakacyjną podróż warto odwiedzić sprawdzony serwis samochodowy w celu zrobienia przeglądu auta. Nie należy lekceważyć tej powinności, ponieważ niespodziewana awaria pojazdu może zepsuć cały urlop i wiązać się z wysokimi kosztami holowania. Z dalszej części artykułu dowiesz się, jak wygląda przegląd samochodowy w ASO Mercedes w Poznaniu i Wrocławiu. Zapoznaj się z treścią i umów wizytę w najbliższym punkcie!

Nie odkładaj wizyty na później

Warto odpowiednio wcześnie zaplanować wizytę w serwisie, aby uniknąć niepotrzebnego stresu oraz kolejek. W sezonie wakacyjnym wiele osób wyjeżdża w daleką podróż i również chce sprawdzić stan techniczny swojego auta. Najlepiej umów się na przegląd nie później niż na dwa tygodnie przed planowanym urlopem. Jeśli pojawią się jakieś usterki, mechanicy będą mieć odpowiednio dużo czasu na ich usunięcie.

Autoryzowany serwis czy zwykły warsztat samochodowy?

Wielu kierowców zastanawia się, gdzie zrobić wakacyjny przegląd auta: w zwykłym warsztacie czy autoryzowanym serwisie? Wizyta u lokalnego mechanika być może będzie tańsza, ale za niską ceną może kryć się kiepska jakość usług. Małe warsztaty nie działają według ściśle określonych procedur, co może skutkować tym, że nie wszystkie podzespoły i układy zostaną dokładnie sprawdzone.

Natomiast robiąc przegląd samochodu w ASO Mercedes w Poznaniu lub Wrocławiu, kierowca ma pewność, że auto zostanie sprawdzone kompleksowo przez wykwalifikowanych mechaników. Ponadto wizyta w autoryzowanym serwisie wcale nie musi być droga, ponieważ dealerzy często organizują akcje promocyjne, zachęcając do skorzystania z profesjonalnych usług.

Co należy sprawdzić przed urlopem?

W trakcie wakacyjnych wojaży samochód często pokonuje kilka tysięcy kilometrów w bardzo krótkim czasie. Wiele elementów podwozia jest wówczas maksymalnie obciążonych i podatnych na uszkodzenie. Dlatego mechanicy powinni dokładnie sprawdzić przede wszystkim podzespoły i układy odpowiedzialne za bezpieczeństwo jazdy. Przegląd w ASO Mercedes obejmuje m.in. kontrolę:

  • zawieszenia,
  • hamulców,
  • opon,
  • oświetlenia,
  • układu chłodzenia,
  • płynów eksploatacyjnych,
  • akumulatora,
  • osprzętu silnika.

Prawidłowo działające zawieszenie jest szczególnie istotne w przypadku jazdy po nierównościach i wybojach. Mechanik powinien sprawdzić, czy nie ma luzów oraz usunąć ewentualne usterki. Skontrolowane powinny być również amortyzatory, wahacze, a nawet mocowania wydechu.

Na bezpieczeństwo jazdy wpływ mają przede wszystkim hamulce. Dlatego pracownik serwisu powinien zweryfikować stan tarcz, klocków, przewodów oraz cylindrów. Wystarczy tylko, że jedna z tych części będzie trochę zużyta, a droga hamowania może się znacznie wydłużyć, skutkując nawet nieszczęśliwym wypadkiem.

Kolejną ważną kwestią jest kontrola stanu ogumienia. Wysokość bieżnika nie powinna być mniejsza niż 1,6 mm – zbyt cienka jego warstwa może spowodować, że koło w trakcie ulewy straci przyczepność z jezdnią. Opona nie może być też w żadnym miejscu popękana ani przetarta.

Sprawdzenie układu chłodzenia to nie tylko kontrola płynu w zbiorniczku wyrównawczym, ale również innych ważnych podzespołów. Przegląd w ASO powinien objąć m.in. pompę wody, chłodnicę, wentylator, a także klimatyzację. Nie należy zapominać, że w czasie wakacyjnych wojaży ważny jest przede wszystkim stan psychofizyczny kierowcy oraz pasażerów. Niespodziewana awaria klimatyzacji w upalne dni mogłaby zepsuć całą przyjemność związaną z podróżą na wymarzony urlop.