adas
Bezpieczeństwo

Zaawansowane systemy wyposażenia pojazdów – ADAS

Przemysł motoryzacyjny rozwija się coraz bardziej. Samochodów przybywa, podobnie jak dobrej jakości dróg, więc sama jazda wymaga od użytkowników pojazdów coraz więcej uwagi. Człowiek jest jednak istotą omylną, a błąd popełniony na drodze może bardzo często drogo kosztować.

Jak działa ADAS?

Właśnie dlatego dostrzeżono potrzebę doposażania pojazdów w systemy ułatwiające bezpieczne przemieszczanie się. Zaczęto więc, poza systemami bezpieczeństwa takimi jak ABS, wyposażać pojazdy w skomplikowane w budowie układy, których zadaniem jest przewidywać niebezpieczne sytuacje i zapobiegać im. Jednym z takich systemów jest ADAS.

Choć zabrzmi to nieco futurystycznie, samochód wyposażony w ADAS jest uzbrojony w kamery, radary i lasery. Jest w stanie w porę ostrzec kierowcę o zagrożeniu, a w skrajnych sytuacjach potrafi nawet zapobiec kolizjom i innym niebezpiecznym sytuacjom. Taki układ zamontowany w pojeździe sprawia, że ruch na ulicach staje się dużo bezpieczniejszy.

Niestety człowiek nie jest nieomylny. Bardzo łatwo czegoś nie zauważyć, czy zwyczajnie się zagapić. Wtedy do akcji wkracza ADAS, w porę ostrzegając o niebezpieczeństwie. Jeśli nie ma reakcji ze strony kierowcy, samochód (dzięki układowi kamer i laserów) może sam się zatrzymać, unikając niebezpiecznych sytuacjach lub nawet ratując życie przechodniom.

Kalibracja ADAS

ADAS to bardzo zaawansowany układ, który po ingerencji wymaga ponownego ustawiania. Kalibracja ADAS jest wymagana po naprawie układu zawieszenia pojazdu (wymiana amortyzatorów, sprężyn, wahaczy i po regulacji geometrii pojazdu). Ważne jest też, by pamiętać o wykonaniu tego zabiegu także po wymianie szyby czołowej pojazdu, wypadku i naprawie blacharskiej, a także po założeniu kół w innym rozmiarze i po awarii kamery lub innej części systemu. Bagatelizując kalibrację ADAS może on nie zadziałać prawidłowo, lub nawet komputer pokładowy pojazdu może całkowicie wyłączyć działanie tego systemu.

Profesjonalna kalibracja ADAS w Autoglass

Bardzo ważne jest nie tylko to, aby pamiętać o kalibracji ADAS, ale także o tym, by wykonać to w profesjonalnej firmie, która ma doświadczenie i niezbędne narzędzia, by wykonać to w prawidłowy sposób. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że tylko profesjonalne ustawienie tego systemu może sprawić, że będzie on godny zaufania i w nagłej sytuacji zareaguje tak, jak należy.

Kalibracji ADAS warto dokonać w firmie Autoglass. To przedsiębiorstwo, które zajmuje się nie tylko systemami ADAS, ale także naprawą i wymianą szyb samochodowych. Tak więc, zlecając wymianę szyby czołowej pojazdu, może zostać również skalibrowany ADAS w jednym warsztacie. W ten sposób można zaoszczędzić czas, ponieważ nie trzeba już udawać się do innych serwisów.