samochody dostawcze
Informacje Leasing samochodów ciężarowych

Samochód dostawczy – jak wybrać i się nie rozczarować?

W prowadzeniu firmy przede wszystkim liczy się niezawodność. Oczekujemy jej nie tylko od nas samych oraz pracowników, ale również od narzędzi, z których korzystamy na co dzień. Często najistotniejszym z nich jest samochód dostawczy. Od jego sprawności zależeć może funkcjonowanie całej firmy. Jak więc go wybrać, by nie żałować swojej decyzji licząc kolejne wydatki w serwisie?

Auto nowe czy używane?

Spór o to czy wybrać auto nowe, czy używane znany jest każdemu. Dotyczy to zarówno zwykłych rodzinnych aut osobowych, jak i tych dostawczych. Należy jednak pamiętać, że w przypadku tych drugich, od właściwej decyzji może zależeć dużo więcej – zarówno ilość straconego czasu jak i poniesione koszty. 

Generalna zasada podpowiada, by, jeśli tylko dysponuje się odpowiednimi środkami, kupić auto nowe. Eliminuje to przynajmniej pozornie ryzyko trafienia na przysłowiową minę, czyli auto wysłużone o dużym przebiegu, które w najmniej oczekiwanym momencie może zaskoczyć nas awarią. Dlaczego pozornie? Ponieważ jak to zwykle w życiu bywa, wszystko zależy od konkretnego przypadku. Kupując auto najnowszej generacji, nieznane są jeszcze bolączki modelu. Być może bolączką tą jest elektronika, a może jest nią silnik lub jego osprzęt, których awaria może doprowadzić do unieruchomienia samochodu.

W przypadku auta objętego gwarancją strat poniesionych z tytułu awarii nie będziemy liczyć pieniędzmi ulokowanymi w naprawę auta, ale straconym czasem – na naprawę auta dostawczego nierzadko czekać trzeba kilka dni lub więcej, w zależności od usterki. Jeśli jednak na rynku wtórnym pojawiają się pierwsze egzemplarze jeszcze produkowanej generacji modelu z wysokimi, kilkusettysięcznymi przebiegami, należy sprawdzić typowe usterki i opinie na temat danego auta. Jeśli są one dobre, możemy zdecydować się na zakup auta nowego, nie rezygnując przy tym ze spokojnego snu. Szczególnie gdy zamierzamy kupić tanie auto dostawcze, zamykające się w kwocie 100 tys. złotych, wzrok można pokierować w kierunku ogłoszeń z autami nowymi. W przypadku aut znacznie droższych, utrata wartości już po pierwszym roku użytkowania może znacznie uszczuplić osiągane zyski dlatego należy kalkulować czy krok ten na pewno się opłaci.

Po drugiej stronie mamy bowiem auta używane i poleasingowe. Znane są nam słabe i mocne punkty tych modeli. Po analizie naszych potrzeb wiemy już, na który model chcemy się zdecydować i jaką kwotę zamierzamy przeznaczyć na jego zakup. Na co powinniśmy zwrócić uwagę wybierając auto “z drugiej ręki”?

Używane auto dostawcze krok po kroku

Pierwszym krokiem do zakupu jest wybór serwisu ogłoszeniowego. Warto postawić na taki, który oferuje szerokie możliwości wyszukiwania po konkretnych cechach, taki jest serwis Pokato.pl i ogłoszenia samochody dostawcze poleasingowe i nowe. Nawet jeśli dopiero szukamy odpowiedniego modelu, wyszukiwanie go po dopuszczalnej masie całkowitej, przebiegu, ładowności, mocy, pojemności skokowej, lokalizacji oraz wielu innych, staje się dużo łatwiejsze. Dodatkowo, serwis ten jest całkowicie darmowy, dzięki czemu wybierać możemy spośród ogromnej ilości różnorodnych ogłoszeń.

Nie tylko przebieg decyduje o stanie

Gdy już znajdziemy interesujące nas auto, warto zwrócić uwagę na przebieg. Jeśli jest wysoki, a w samochodzie nie były jeszcze wykonywane żadne poważne naprawy, niestety istnieje duża szansa, że to kupujący będzie musiał wkrótce posłać auto do serwisu. Należy jednak pamiętać, że to nie sam przebieg decyduje o ewentualnych naprawach i zużyciu. Decyduje o tym sposób eksploatacji i związany z tym stan pojazdu. Jeśli auto było użytkowane przez kierowcę z “ciężką nogą”, który samochód z turbosprężarką użytkował na najwyższych obrotach, na zimnym silniku, gasząc go od razu po skończonej jeździe, prawdopodobnie czeka nas kosztowna wymiana turbosprężarki. Podobnie dzieje się w przypadku długich interwałów między kolejnymi wymianami oleju, które znacznie przyspieszają zużycie “serca” pojazdu.

Przegląd jeszcze przed zakupem? Czemu nie!

Jeśli samochód przeszedł już wstępną weryfikację przez nas i upewniliśmy się, że eksploatacja przez poprzedniego właściciela prowadzona była z dbałością o regularne przeglądy i wymiany oleju, a sam pojazd cechuje udokumentowana historia, warto przed zakupem zdecydować się na sprawdzenie auta w serwisie, jeśli tylko właściciel wyrazi na to zgodę. Koszty związane z przeglądem u wykwalifikowanego mechanika będą dużo niższe niż kwoty, jakie będziemy zmuszeni przeznaczyć na naprawę auta, które może okazać się tykającą bombą z punktu widzenia stanu poszczególnych podzespołów.

W dyskusji o samochodach dostawczych używanych i nowych nie ma zwycięzców. Wybór zależy jedynie od naszych potrzeb. Jeśli myślimy o zakupie niedużego, stosunkowo taniego auta dostawczego, dobrym wyborem może się okazać zakup samochodu fabrycznie nowego, szczególnie jeśli dostępny jest on na rynku już dłuższy czas i cieszy się dobrymi opiniami. Gdy jednak nasz budżet jest ograniczony, budujemy większą flotę pojazdów lub zależy nam na większym i droższym aucie dostawczym, to samochód używany może być wyborem szytym na naszą miarę.