leasing 2020
Finansowanie samochodu Leasing informacje

Leasing samochodowy w 2020 roku

1 stycznia 2019 roku weszły w życie znaczne zmiany dotyczące formy finansowania zakupu samochodu, które regulują zasady rozliczania samochodów leasingowanych. Co się zmieniło? Czy leasingu samochodowy nadal się opłaca?

Leasing samochodowy w przypadku firm, zwłaszcza w dobie pandemii, może okazać się bardzo dobrym rozwiązaniem. Głównie z uwagi na fakt utrzymania płynności finansowej i zabezpieczenia gotówki.

Co to jest leasing?

Leasing samochodu to zewnętrzny sposób finansowania pojazdu- osobowego, użytkowego czy ciężarowego, który łączy w sobie elementy kredytu samochodowego i najmu długoterminowego. Leasing choć najczęściej kojarzy nam się z samochodami służbowymi, współcześnie chętnie rozpatrywany jest w kontekście nabycia nowego samochodu służbowego i prywatnego. Warto wiedzieć, że z oferty leasingu mogą skorzystać również osoby prywatne- w tym wypadku stworzona została dla nich usługa leasingu konsumenckiego. 

Na czym polega leasing samochodu?

Leasing samochodowy polega na zawarciu umowy z leasingodawcą. Leasingodawca nabywa samochód, który następnie oddaje nam w użytkowanie na określonym w umowie OWUL zasadach. Przez cały okres trwania umowy leasingu, samochód nie należy do nas jako do konsumentów. Po zakończeniu leasingu istnieje natomiast możliwość wykupu samochodu za określoną kwotę, która uzależniona jest od wartości rynkowej pojazdu czy poprzedzającego zakup okresu użytkowania. Możliwe jest podpisanie umowy leasingowej z niską kwotą wykupu, która może stanowić mniej niż 50% wartości samochodu. Z tego względu, leasing samochodowy stanowi atrakcyjną ofertę dla osób, które rozważają zakup nowego samochodu, jednak nie chcą wiązać się z kredytem samochodowym.

Leasing samochodu bez wkładu własnego. To możliwe?

Coraz więcej firm zajmujących się leasingiem samochodów oferuje umowę leasingu z wkładem własnym 0%. To oferta skierowana do firm, które funkcjonują na rynku od minimum 6 miesięcy. Najczęściej można spotkać umowy leasingu z 1% wkładem własnym.

Jakie dokumenty należy skompletować, aby móc ubiegać się o leasing?

Jeśli chcemy skorzystać z formy 0%, najważniejsze będzie dostarczenie dokumentów rejestracji firmy. Ponadto dowód osobisty lub inny dokument poświadczający tożsamość. 

Ogromną zaletą leasingu jest o wiele mniejsza ewidencja niż w przypadku kredytu samochodowego.

Cena leasingu- od czego zależy?

Atrakcyjna cena raty leasingowej, którą widzimy w ofercie stanowi cenę bazową, która różni się w zależności od ilości rat leasingowych w danym okresie. Ostateczna cena leasingu zostanie powiększona o kwotę ubezpieczenia.

Nowy samochód w leasingu czy na kredyt? Wybierz samochód, który najbardziej odpowiada Twoim potrzebom, a my stworzymy dla Ciebie optymalną ofertę finansowania pojazdu – Superauto.pl

W przypadku samochodów w leasingu, ubezpieczenie OC nie wystarczy i konieczny jest wybór ubezpieczenia dodatkowego- AC, NNW. Warto zadbać także o dodatkowy pakiet jakim jest ubezpieczenie GAP, które ochroni Cię przed stratą w przypadku np. kradzieży samochodu.

Kalkulator leasingowy- co to takiego?

Chcąc oszacować miesięczną ratę leasingu samochodu, który nas interesuje, z pomocą przyjdzie kalkulator leasingowy. Kalkulator leasingowy ułatwi nam konfigurację najlepszego wariantu oferty. Pomocna okaże się także rozmowa z doradcą leasingowym, który skompletuje dla nas najlepszą ofertę firm leasingowych, z uwzględnieniem wszelkich rabatów i zniżek.

Jak działa kalkulator leasingowy?

Aby móc skorzystać z kalkulatora leasingowego wystarczy określić liczbę miesięcy trwania umowy leasingowej, na jaką chcielibyśmy się zdecydować (czas trwania umowy leasingu), wartość przedmiotu finansowania netto, wpłatę własną (%) oraz wykup końcowy (%).  Czy istnieje możliwość uzyskania niższej kwoty raty miesięcznej? Owszem. Firmy leasingowe często oferują samochody nowe z salonu z atrakcyjnym rabatem, dzięki czemu możliwe jest obniżenie miesięcznej raty leasingu. Często firma oferująca leasing posiada dodatkowe zniżki na ubezpieczenie pojazdu, które mogą okazać się atrakcyjniejsze niż oferta uzyskana na prywatne nazwisko.

Serwis samochodu w leasingu

Choć leasingobiorca nie jest właścicielem samochodu, to po jego stronie leży obowiązek serwisowania pojazdu, naprawy ewentualnej szkody w autoryzowanym serwisie oraz utrzymanie pojazdu w dobrym stanie technicznym i wizualnym. 

Zmiany po 2019

Celem wdrożenia zmian, było wyrównanie leasingu samochodowego z innymi formami finansowania pojazdów. Plan nie do końca udany i  dla jednych okazał się negatywny w skutkach. Do 2019 roku leasing był traktowany jako jedna z najbardziej opłacalnych form finansowania pojazdu dla firmy. Wpływ na to miały ulgi podatkowe, z których chętnie korzystali przedsiębiorcy.

Zmiany, jakie zostały wprowadzone po 2019 roku regulowały kwestie związane z amortyzacją pojazdów branych na firmę. Ustawodawca podniósł limit amortyzacji nabycia samochodu osobowego do 150 tys w przypadku samochodów spalinowych oraz do 225 tys. dla pojazdów elektrycznych.

W praktyce oznacza to tylko tyle, że wybierając samochód, którego wartość przekracza wskazany limit amortyzacji, pozostałej kwoty nie można dodać do kosztów nadwyżki oraz nie ma możliwości zaliczenia pełnej wartości rat leasingowych do kosztów podatkowych.

Limit to nie jedyna zmiana, jaka została wprowadzona w 2019 roku. Zmiany dotyczą również kosztów eksploatacji. Firma korzystając z samochodu wyłącznie na zasadach użytkowania służbowego, ma prawo zaliczyć w koszty uzyskania przychodu 100% wydatków przeznaczonych na koszty związane z eksploatacją auta- naprawdę samochodu, koszty związane z paliwem. Aby móc skorzystać z tej formy rozliczeń, firma musi prowadzić ewidencję przebiegu zgodnie z przepisami VAT. Jeśli nie dopełnimy tych formalności, pojazd zostanie uznany jako wykorzystywany także w celach prywatnych. W przypadku pojazdów mieszanych (użytkowanych zarówno jako pojazdy służbowe i prywatne) przedsiębiorca ma prawo do odliczenia wyłącznie 50% VAT od rat leasingowych. To ograniczenie dotyczy także kosztów eksploatacji pojazdu.

Koszt ubezpieczenia nie jest objęty limitem amortyzacyjnym, gdyż nie wchodzi w skład kosztów eksploatacji. oznacza to, że możemy ubezpieczenie w całości zaliczyć w koszty, bez względu na wartość samochodu.