samochód
Finanse Kredyty Leasing informacje

Kredyt gotówkowy czy samochodowy? A może leasing?

Kupno samochodu jest dużym wydatkiem. Niewiele osób może pozwolić sobie na sfinansowanie takiego zakupu jedynie z posiadanych oszczędności. Zazwyczaj posiłkują się dodatkowym źródłem gotówki – kredytem gotówkowym, samochodowym albo leasingiem. Które rozwiązanie warto wybrać?

Na czym polega kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy nazywany jest także konsumpcyjnym. Jego najważniejszą dla wielu cechą jest to, że może być spożytkowany na dowolny cel, w tym również na zakup nowego bądź używanego pojazdu. Banki nie sprawdzają, na co zostały wydane środki, mimo iż we wniosku należy podać cel (wynika to z ustawy Prawo bankowe, gdzie określono, że kredytu udziela się na określony zamiar). W porównaniu z innymi rodzajami finansowania zakupu samochodu, jest to mało sformalizowany i szybki sposób na otrzymanie gotówki. Warto jednak pamiętać, że choć może wydać się to łatwe zagadnienie, wcale tak nie jest, dlatego kredyty gotówkowe to temat niejednokrotnie poruszany na KredytExpress.pl. Znaleźć można tam informacje związane m.in. z tym: czy szybki kredyt przez Internet jest możliwy, jak wybrać bank oraz czym jest kredyt odnawialny.

Czym jest kredyt samochodowy?

Kredyt samochodowy jest zobowiązaniem, które udzielne jest na ściśle określony cel, w tym wypadku na zakup nowego bądź używanego pojazdu. Banki weryfikują, czy pozyskane środki zostały wydatkowane jedynie w związku z tą inwestycją. Rozwiązanie to jest tańsze w porównaniu z kredytem gotówkowym, jednak nakłada na kupującego pojazd pewne ograniczenia. Bank, na skutek udzielenia zobowiązania tego typu, jest częściowym właścicielem pojazdu, aż do czasu spłaty zadłużenia. Oznacza to, że właściciel nie może w pełni zarządzać swoim majątkiem. Dodatkowo kupujący ponosi dodatkowe koszty polisy AC z cesją na bank. W razie wypadku bądź stłuczki odszkodowanie nie zostanie przyznane faktycznemu użytkownikowi pojazdu, a zostanie przekazane na poczet banku. Kredyty samochodowe mogą być udzielane bezpośrednio w instytucjach bankowych, jak i za pośrednictwem salonów i komisów samochodowych, dzięki którym możliwe jest zniwelowanie formalności – zajmie się nimi sprzedawca.

Leasing – czym jest i kiedy się opłaca?

Choć pojęcie leasingu zazwyczaj kojarzy nam się z działalnością firm, warto wiedzieć, że nie tylko im przysługuje prawo sfinansowania zakupu pojazdu w ten sposób. Leasing konsumencki staje się coraz powszechniej dostępny w firmach leasingowych. Podobnie jak w przypadku oferty dla firm jest hybrydą kredytu oraz wynajmu. Przez okres trwania umowy leasingobiorca jest użytkownikiem pojazdu, a leasingodawca jego właścicielem. Użytkownik może stać się pełnoprawnym właścicielem po spłaceniu rat leasingu oraz wykupieniu auta. Zasady jego udzielania są niezwykle łatwe. Firma leasingowa zazwyczaj potrzebuje jedynie wniosku oraz kopii dokumentu tożsamości i drugiego dokument ze zdjęciem, by móc udzielić tego typu formy finansowania zakupu samochodu. Jest to tzw. procedura uproszczona.

Jak najlepiej sfinansować zakup samochodu?

Te trzy formy finansowania samochodów stanowią najpopularniejsze metody pozyskania gotówki na zakup samochodu. Która z nich będzie najlepsza? Bardzo trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ każda z nich ma swoje wady i zalety. W przypadku kredytu gotówkowego ogromnym plusem są stosunkowo proste procedury, a także możliwość wydatkowania reszty środków na dowolny cel w przypadku znalezienia tańszego niż kwota kredytu samochodu. Ponoszone są jednak wysokie koszty, a kwota takiego kredytu zazwyczaj jest ograniczona. Dużo lepszym rozwiązaniem może być kredyt gotówkowy, który jest tańszy, a ponadto może być udzielony na nieograniczoną kwotę. Wspomniano jednak wcześniej, że bank jest współwłaścicielem pojazdu, a co za tym idzie kredytobiorca nie może nim rozporządzać przez czas trwania umowy, co dla wielu może stanowić nie lada przeszkodę. Leasing zazwyczaj przeznaczony jest dla nabywców nowych samochodów, co znacząco zmniejsza grono zainteresowanych nim klientów. Cechują go jednak: niskie koszty, proste formalności oraz wyższa zdolność kredytowa niż w przypadku bankowego finansowania.