kredyt
Kredyty

Jak skutecznie porównywać kredyty? Pomagamy wybrać najlepszy kredyt

Kredyty to produkty bankowe obciążone różnymi kosztami. Zależnie od rodzaju pożyczki, oprocentowanie i ogólne koszty będą wyższe lub niższe, zawsze jednak warto wiedzieć, co dokładnie składa się na kwotę kredytu.

Gdzie można porównywać kredyty?

Wybierając kredyt, mamy możliwość porównania poszczególnych kosztów, którymi obciążeni będziemy przez kilka lub kilkadziesiąt następnych lat. Wiele osób w pierwszym odruchu idzie do własnego banku, wybierając kredyt w swojej  placówce. W niektórych przypadkach jest to faktycznie najbardziej korzystne, jednak nie zawsze ogólne raty kredytu będą w takiej sytuacji najbardziej intratne. Jeśli nie wiemy, w jakim banku wziąć kredyt, możemy udać się do pośrednika finansowego. Dużo prostszą i szybszą opcją jest jednak sprawdzenie kredytów w różnego rodzaju porównywarkach internetowych. Pomagają również blogi finansowe – kredyty opisane w artykułach banki365.pl to przeglądy i często aktualizowane informacje o różnego rodzaju produktach bankowych.

Kiedy wiemy już, jakiego rodzaju kredyt chcemy zaciągnąć, warto sprawdzić wszystkie ukryte i mniej ukryte koszty, które może zawierać w sobie wskazany przez nas kredyt.

Na co zwrócić uwagę przy porównywaniu kredytów?

Każda porównywarka kredytów jest w jakiś sposób uszeregowana. U góry mamy kredyty najbardziej pod jakimś względem korzystne, na dole z kolei te, które mają największe oprocentowanie lub RRSO. Warto jednak mieć świadomość tego, czym są owe opłaty i dostosować ich wysokość do naszej osobistej sytuacji. Na koszty kredytu składają się między innymi stawka prowizji, oprocentowanie, koszty ubezpieczenia oraz rzeczywista stopa oprocentowania, czyli RRSO. To właśnie na ten ostatni element powinniśmy zwrócić największą uwagę. W każdym rankingu widnieje również ratalna kwota do zapłaty – powstała po wliczeniu wszystkich opłat. Warto tutaj także sprawdzić, czy bank wymaga dodatkowej opłaty za ubezpieczenie kredytu, czy jest to tylko opłata sugerowana. Jeśli mamy dobrą zdolność kredytową, opłatę za ubezpieczenie możemy pominąć.

Jak wybrać najtańszy kredyt?

Najtańszy kredyt to taki, którego ostateczna kwota nie będzie w znaczącym stopniu odbiegać od transzy, o jaką wnioskujemy. Warto tutaj zaznaczyć, że jednymi z najtańszych kredytów są hipoteczne, ponieważ kwota rozłożona jest na dłuższy czas. Natomiast kredyt gotówkowy, który dostać jest dużo prościej, i ostateczna kwota jest niższa, posiadać będzie wyższą prowizję i oprocentowanie. Zawsze w przypadku kredytu warto patrzeć na ostateczną kwotę raty i pomnożyć ją przez ilość wpłat potrzebnych do spłacenia zobowiązania. Ostateczny koszt kredytu możesz także uzyskać, pytając o nie konsultanta bankowego, pośrednika bądź też używając specjalnych kalkulatorów, dostępnych w sieci.

Zaciągnięcie kredytu i związane z nim koszty warto również rozważyć w oparciu o sytuację gospodarczą kraju. Jeśli stopa procentowa obowiązująca w danym kraju jest niska, opłaty bankowe również będą niewielkie.