energia elektryczna
Finanse

Czym jest sprzedaż rezerwowa energii elektrycznej? Sprawdź, co warto o niej wiedzieć!

Rezerwowy dostawca energii elektrycznej zobowiązany jest zapewnić przepływ prądu klientom końcowym. Zdarza się bowiem, że sprzedawcy energii mogą zakończyć swoją działalność np. z powodu kłopotów finansowych. Wówczas klient ma prawo korzystać z rezerwowej taryfy energetycznej.

Sprzedawca rezerwowej energii

W przypadku wystąpienia kłopotów w firmie, sprzedającej prąd, nie trzeba martwić się, iż dostawy elektryczne zostaną wstrzymane. Rynek w tym sektorze ma bowiem dynamiczny charakter, dzięki czemu klienci mogą liczyć na stały przepływ energii. Sprzedawca rezerwowy odpowiada za dostawę tymczasowego prądu. Ma on podpisaną umowę z dystrybutorem konkretnego klienta, przez co do jego obowiązków należy przejęcie usług świadczonych przez daną firmę energetyczną, która wstrzymała swoje usługi. Przydział sprzedawcy rezerwowego w dużym stopniu zależy od obszaru dystrybucyjnego danego klienta.

Ustalenia

Założenia umowy, obowiązujące sprzedawcę rezerwowej energii i nabywcę prądu, realizowane są w sytuacji, gdy poprzedni dostawca zakończy swoją działalność. Umowa rezerwowa obowiązuje dopóki klient nie znajdzie nowego sprzedawcy, chyba że w dokument został zawarty na określony okres czasu.  Operator Systemu Dystrybucyjnego może również określić czas, w jakim klient będzie rozliczany według taryfy energii rezerwowej. Występuje on wówczas jako pośrednik nabywcy przed sprzedawcą. Modyfikacji nie podlegają natomiast konkretne strefy w ramach obowiązujących dotychczas taryf. Nazwę sekcji można natomiast zmienić.

Klienci, korzystający z usług sprzedawców energetycznych, nie muszą martwić się, iż w razie upadku firmy, przepływ prądu zostanie wstrzymany. Nie da się jednak ukryć, iż ceny w ramach rezerwowej taryfy są znacznie wyższe niż w przypadku standardowych stref. Jest to więc wygodny, choć kosztowny system zabezpieczenia dla nabywców energii.

 Artykuł opracowany m.in. na podstawie danych z poprostuenergia.pl