flota dla firmy
Informacje

Jak skompletować flotę dla firmy w Niemczech?

Wciąż wydłuża się lista krajów, z których Polscy sprowadzają samochody. CEPiK ma w swojej bazie nawet auta sprowadzone z Jemenu i motocykle z Burundi, jednak nadal najbardziej popularnym dostawcą samochodów do Polski są Niemcy. Kompletując swoją flotę, wielu przedsiębiorców stawia przede wszystkim na jakość w rozsądnej cenie, a wszystko to potwierdzone dokumentami.

Dlaczego akurat z Niemiec?

Geograficzna bliskość i stosunkowo tani transport pojazdów sprawiają, że zza zachodniej granicy przyjeżdżają już nie tylko samochody do komisów, ale także sprowadzają je do Polski firmy, chcące poszerzyć swoją flotę. Odpowiednio dobrana oferta, pozwoli zrobić zakupy u tylko jednego sprzedawcy, bezpiecznie dowieźć samochody do Polski i nie zapłacić za transport tyle, że wynegocjowana u sprzedawcy cena na samochody przestaje być korzystna. Wspólne unijne przepisy i klarowne formalności, sprawiają, że to właśnie niemieckie pojazdy najczęściej pojawiają się na polskich drogach i uzupełniają floty firmowe. Poza Niemcami, coraz chętniej sprowadzamy samochody z Francji, Belgii, Niderlandów i Włoch. 

Jakie dokumenty trzeba sprawdzić?

Dowód rejestracyjny, dowód własności, przegląd techniczny i analiza składu spalin – to podstawowe elementy, do których trzeba mieć wgląd przed podpisaniem umowy kupna. Z tymi dokumentami należy się udać do urzędu komunikacji i załatwić te formalności, które pozwolą na wywóz samochodów z Niemiec. Co ważne, decydując się na zakup całej floty (kilku lub kilkunastu pojazdów) oszczędzamy czas i pieniądze, jakie zapłacimy firmie transportowej za przywóz samochodów do kraju. Trzeba dodać, że akurat w przypadku naszych zachodnich sąsiadów nie będzie problemów z obsługą w urzędzie, a jeśli samochody nie będą wymagały tymczasowych tablic, formalności nie zajmą więcej niż 2-3 godziny.

Jak wybrać firmę transportową?

Zaczynamy od upewnienia się czy przewoźnik, który przewiezie naszą flotę, ma niezbędne ubezpieczenie OCP i OCS oraz licencję transportową. Warto sprawdzić jakim samochodem nasza flota do kraju przyjedzie i jaką trasę wybierze przewoźnik – od tego zależeć będzie końcowa opłata. Dobrze jest wybierać przewoźników gwarantujących brak opłaty początkowej – takie rozwiązanie oferuje firma transportowa Transport Europa Logistics, która dodatkowo jest w stanie zapewnić rozplanowanie trasy i szczegóły transportu pojazdów dostosowane do konkretnych potrzeb. Można więc część samochodów wyładować w jednym mieście, a pozostałe w innym. Co ważne w przypadku firm o długiej tradycji w spedycji i transporcie pojazdów liczyć możemy na stosowanie nieszablonowych rozwiązań i możliwość elastycznego dopasowania się do naszych potrzeb. Można negocjować stawki i nie martwić się o formalności, wówczas na naszej głowie pozostaje znalezienie pojazdów, umowa zakupu i określenie miejsca odbioru naszej nowej floty na terenie Polski.