bagażniki samochodowe
Bezpieczeństwo

Właściwy wybór bagażnika dachowego do samochodu

Pierwszy etap wyboru bagażnika dachowego – belki dachowe

Dokonując wyboru bagażnika dachowego należy dopasować go do modelu samochodu (np. do Audi, BMW, Forda, Hondy). Niby to oczywista rzecz, a jednak wielu z nas nie potrafi ustrzec się przed błędem niewłaściwego doboru bagażnika. Źródłem tego błędu są belki uniwersalne, które pasują do relingów dachowych. Relingi dzielą się jednak na dwa rodzaje: standardowe tzw. klasyczne, które posiadają widoczny prześwit i mocuje się je w dwóch miejscach dachu. Drugi rodzaj to relingi zintegrowane – w tym przypadku nie ma najmniejszego prześwitu, relingi mocno przylegają do dachu.

Bagażniki dachowe mogą pasować zarówno do standardowych, jak i zintegrowanych relingów, a mogą też być kompatybilne tylko z jednym z tych typów. Przy mocowaniu bagażnika dachowego należy wcześniej porównać rozstaw elementów mocujących z rozstawem relingów na dachu auta. Nie każda bowiem belka tzw. uniwersalna jest dobrze dopasowana do wszystkich modeli aut. Właściciele samochodów niewyposażonych w relingi mają sprawę prostszą o tyle, że wybierają bagażnik dachowy spośród modeli przeznaczonych dla konkretnego auta. Z drugiej jednak strony maja mniejszy wybór i muszą liczyć się z wyższymi cenami.

Akcesoria mocujące

Decydując się na określony bagażnik dachowy należy wziąć pod uwagę akcesoria mocujące. Wyróżniamy mocowanie na tzw. cybanty, które nie są drogie, ale za to czasochłonne w montażu. Klienci o większych oczekiwaniach powinni raczej wybrać bagażnik dachowy o przekroju owalnym, który zaopatrzony jest w listwę z rowkiem T. Montaż przy tym typie bagażnika jest o wiele szybszy i nie trzeba do niego używać narzędzi. Bagażniki owalne i akcesoria są droższe niż mocowane na cybanty, ale za to bardziej komfortowe w montażu i użytkowaniu.

W takim pojemnym bagażniku dachowym można zmieścić wiele niezbędnych rzeczy i przedmiotów, które są nam potrzebne na wyjazd. Zmieści się w nim odzież termoaktywna, narty, łyżwy, buty, parasol plażowy i wszystkie rzeczy, których będziemy potrzebowali na miejscu naszego krótszego lub dłuższego wypoczynku.

Cybanty służące do zamocowania prostych bagażników dachowych są wykonane ze stali. Zaletą tego mocowania jest twardość materiału, ale wadą – mniejsza elastyczność. Wszystkie natomiast belki dachowe typu T zrobione są z aluminium, które jest bardzo plastyczne i nie rdzewieje. Kształt eliptyczny – to lepsza aerodynamika, mniejsze zużycie paliwa, a także komfort akustyczny podczas podróży autem. Jeżeli nam zależy na tych autach jazy samochodem, z pewnością wybór bagażnika dachowego w kształcenie owalu będzie optymalny.

Podsumowanie

Decydując się na wybór bagażnika dachowego do naszego samochodu musimy wiedzieć, czy będzie on z nim kompatybilny. Poza tym warto też zwrócić uwagę na markę bagażnika, bo od niej często zależy jakość produktu i nasze zadowolenie z użytkowania.