ubezpieczenie samochodu
Bezpieczeństwo

Ubezpieczenie samochodu luksusowego – co musisz o nim wiedzieć?

Koszt zakupu nowego luksusowego auta nie jest jedynym poważnym wydatkiem, z jakim musi liczyć się jego właściciel. Również eksploatacja takiego pojazdu sprawia, że należy sięgnąć głębiej do kieszeni. Nie chodzi jedynie o droższe części zamienne czy naprawy. Ubezpieczyciele postrzegają tego typu pojazdy jako statystycznie częściej biorące udział w kolizjach, dlatego sporym kosztem będzie sama polisa OC, która niestety nie jest wystarczająca. Jak i gdzie ubezpieczyć auto luksusowe?

Droższe OC aut luksusowych

Podwyższona składka OC nie wynika jedynie z marki pojazdu luksusowego, ale zazwyczaj także z większej pojemności silnika. Ponadto, auta klasy premium, zwłaszcza sportowe, wedle statystyk częściej biorą udział w wypadkach drogowych. Ostatecznie ich właściciele niejednokrotnie muszą się liczyć z nawet kilkakrotnie wyższym wydatkiem niż posiadacze standardowych aut kompaktowych.

Mając w perspektywie tak ogromne koszty, tym bardziej warto zrobić jak najwięcej, aby maksymalnie obniżyć składkę. Bardzo przydatnym narzędziem jest kalkulator ubezpieczenia OC, taki jak Kiosk Polis. Użytkownicy tej porównywarki mogą wybierać spośród ofert wiodących towarzystw ubezpieczeniowych działających na polskim rynku. Im więcej propozycji kierowca bierze pod uwagę, tym większa szansa na znalezienie tej korzystnej cenowo. Wystarczy wypełnić krótki formularz, aby zyskać dostęp do przynajmniej kilkunastu ofert.

Czy właściciel luksusowego samochodu może zrezygnować z Autocasco?

Ubezpieczenie OC będzie tańsze, jeżeli zostanie wykupione w pakiecie z Autocasco. Rezygnacja z tej drugiej polisy z punktu widzenia właściciela luksusowego samochodu jest raczej nieopłacalna, a przynajmniej bardzo ryzykowna. Według policyjnych statystyk marki premium należą do aut najczęściej kradzionych. A kradzież samochodu przełoży się w tym przypadku na ogromne straty finansowe, nierzadko równe wieloletnim oszczędnościom.

Równie bolesny dla kieszeni może okazać się wypadek drogowy, podobnie jak ewentualne akty wandalizmu. O ile posiadacze kilkuletnich pojazdów zaliczanych do niższych segmentów mogą rozważyć rezygnację z Autocasco, właściciele aut luksusowych doskonale zabezpieczają swoje interesy dzięki polisie AC.

Rozszerzenie polisy

Podstawowe AC również może okazać się niewystarczające. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują szereg dodatkowych polis, między innymi ubezpieczenie opon czy szyb samochodu. Pierwsza opcja jest godna rozważenia zależnie od tego, w jaki sposób auto jest używane. Uszkodzeniu opon sprzyja poruszanie się po nieutwardzonych drogach lub po prostu pokonywanie miesięcznie wielu kilometrów.

Jeszcze rozsądniejszym wyjściem wydaje się natomiast ubezpieczenie szyb. Chociaż niektóre polisy OC obejmują je w standardzie, to często chodzi o okrojone wersję, a wypłacane odszkodowanie nie pozwala na pełne finansowanie wymiany. Ponadto kierowca, który zgłosi tę szkodę z tytułu ubezpieczenia AC, musi liczyć się z utratą zniżek, które w przypadku pojazdu luksusowego przekładają się na naprawdę spore sumy pieniędzy.