Mówiąc o kredycie konsolidacyjnym, najczęściej ma się na myśli produkt, który pozwoli na połączenie kilku różnych zobowiązań. To w praktyce ma pomóc w łatwiejszej spłacie zadłużenia. Jak to wygląda w rzeczywistości? Kto, kiedy i jak może uzyskać kredyt konsolidacyjny? Czy jest to trudne?
Kredyt konsolidacyjny – podstawowa wiedza
Kredyt konsolidacyjny, to jedna z wielu dostępnych w bankach form finansowania. Ma charakter celowy, co oznacza, że przysługuje on jedynie na konkretny wydatek. W tym przypadku chodzi o to, że mając kilka różnych zobowiązań – kredytów lub pożyczek, o różnych wysokościach kwot, czasie spłaty czy oprocentowaniu, można je wszystkie połączyć w jedno. Mówiąc konkretniej, nasze zadłużenie jest spłacane automatycznie przez bank, za to my jesteśmy zobowiązani do oddania tej sumy, ale na wygodniejszych warunkach, z jedną niższą ratą i najczęściej dłuższym czasem spłaty.
Gdzie można dostać kredyt konsolidacyjny?
Jak można się domyślić, kredyt konsolidacyjny to produkt przede wszystkim bankowy. Oznacza to, że można go dostać wyłącznie w tej właśnie instytucji, choć należy przy tym pamiętać, że w zależności od placówki, konkretne oferty mogą się między sobą różnić. Gdzie najlepiej wziąć kredyt konsolidacyjny podaje Kredyt-Konsolidacyjny.eu, wyjaśniając, na co powinno się szczególnie zwracać uwagę, przed podjęciem ostatecznej decyzji. Jak w przypadku każdego innego podobnego zobowiązania, trzeba patrzeć na warunki przyznania kredytu, wymagania stawiane przez bank, a także koszty, które będą się z nim wiązać. Oczywiście konsolidacja możliwa jest także poza bankiem. Wiele firm pożyczkowych także ma taką opcję w swojej ofercie, zazwyczaj są one jednak mniej opłacalne – droższe, na niższe kwoty i z gorszymi warunkami, choć przy mniej restrykcyjnej weryfikacji, co sprawia, że łatwiej je dostać.
Czy kredyt konsolidacyjny trudno dostać?
Jak w przypadku każdego zobowiązania finansowego branego w banku, jego uzyskanie będzie zależało od kilku podstawowych czynników. Chodzi tutaj oczywiście o to, że klient musi posiadać odpowiednią zdolność i wiarygodność kredytową. Nie może mieć też na koncie niespłaconych zaległych długów. Konsolidacji mogą podlegać tylko te zobowiązania, które do tej pory były spłacane terminowo i bez poślizgów. Poza tym trzeba wykazać się odpowiednio wysokim dochodem, z racji tego, że stosunek rat względem nich jest bardzo wysoki. Jeżeli ma się więc kilka różnych zobowiązań, uzyskanie kredytu może być trudne lub wręcz niemożliwe. Oczywiście wiele będzie zależało od danego banku, jego zasad, a także indywidualnej sytuacji klienta.
Co można skonsolidować kredytem konsolidacyjnym?
Przy pomocy kredytu konsolidacyjnego można ułatwić sobie spłatę wielu różnych zobowiązań, ale co istotne, muszą być to produkty bankowe. Da się tak połączyć zadłużenia, chociażby z kredytów gotówkowych, samochodowych czy hipotecznych, a także z pożyczek, kart kredytowych czy limitów na ROR. W przypadku zobowiązań pozabankowych typu chwilówki, większość banków nie zezwala na ich finansowanie, choć mogą znaleźć się pojedyncze instytucje, które je uwzględniają.