podatki
Finanse Informacje

Co trzeba wiedzieć o mikrorachunku? Poradnik

Od 1 stycznia 2020 roku podatnicy mogą korzystać ze znacznie łatwiejszego sposobu opłacania podatków do Urzędu Skarbowego. Mogą bowiem w tym celu korzystać z mikrorachunku podatkowego, który założony jest indywidualnie dla każdego podatnika. Pozwala na to na bardzo prostą regulację wszelkich zobowiązań podatkowych. Takie rozwiązanie eliminuje także ryzyko pomyłki polegającej na wpłatę podatku na błędny rachunek bankowy. Warto zatem wiedzieć czym jest mikrorachunek podatkowy i jak działa.

Na czym polega działanie mikrorachunku podatkowego?

Mikrorachunek podatkowy to nic innego jak indywidualny rachunek bankowy podatnika, który służy do opłacania takich podatków jak PIT, CIT czy VAT. To z pewnością bardzo wygodne rozwiązanie. Do opłacenia wszystkich tych podatków służy bowiem tylko jeden mikrorachunek. Wcześniej, każdy z tych rodzajów podatku opłacać należało na różne konta bankowe. Łatwo było wówczas o pomyłkę. Dziś problem ten jest już rozwiązany. Każdy podatnik otrzymuje jeden mikrorachunek, na który wpłaca wszystkie zobowiązania podatkowe. Wiedzieć jednak trzeba, że mikrorachunek podatkowy funkcjonuje tylko w jedną stronę. Jeśli Urząd Skarbowy zobowiązany jest do zwrotu podatku, to należą kwotę wpłaca na wskazane przez podatnika konto bankowe.

Kto może korzystać z mikrorachunku podatkowego?

Indywidualny mikrorachunek posiada każdy podatnik, który zobowiązany jest do odprowadzania podatku. Aby móc zapoznać się ze swoim numerem mikrorachunku, odwiedzić należy stronę podatki.gov.pl. Aby wygenerować swój mikrorachunek należy w generatorze mikrorachunku podatkowego podać swój PESEL lub NIP. W tym momencie mikrorachunek zostanie automatycznie wygenerowany. Cała procedura nie trwa więcej niż kilka sekund. Od tego momentu wszelkie zobowiązania podatkowe wpłacać można już na swój indywidualny mikrorachunek.

Mikrorachunek podatkowy – z czego się składa?

Jak wspomniałem, indywidualny mikrorachunek służy do opłacania zobowiązań podatkowych. Mowa tu o zobowiązaniach w ramach podatku PIT, CIT oraz VAT. Inne rodzaje podatków nadal opłaca się na dotychczasowych zasadach i na dotychczasowe numery rachunków bankowych. Mikrorachunek podatkowy składa się z 26 cyfr. Na sam numer składa się liczba kontrolna (PL), numer rozliczeniowy w NBP (1010 0071), oznaczenie PESEL lub NIP (2221 jeśli podało się PESEL, 2222 jeśli podało się NIP), numer PESEL lub numer NIP oraz zera. Dzięki znajomości tego z czego dokładnie składa się numer mikrorachunku, zawsze można sprawdzić czy jest on na pewno prawidłowy. Dzięki temu uniknie się ewentualnej pomyłki przy dokonywaniu płatności.

Opracowanie:

RoscoTax – biuro księgowe Kraków