wynajem samochodow
Finansowanie samochodu

Wynajem samochodu dla firmy

Otwierając własną firmę na pewno będziemy chcieli zadbać o całą logistykę związaną z nową działalnością. Niekoniecznie musimy posiadać środki na pokrycie zakupu nowych samochodów dla siebie, kierowników, przedstawicieli handlowych czy kierowców rozwożących sprzedawany przez nas towar. Całe przedsięwzięcie może być kredytowane poprzez leasing lub samochody możemy po prostu wypożyczyć na potrzebny okres.

Coraz lepszą opcją w stosunku do leasingu wydaje się być wynajem samochodu. Jeżeli nasz biznes nie wymaga ciągłej eksploatacji auta służbowego, powinniśmy pomyśleć o wynajmie krótkoterminowym. To bardzo dobra opcja dla nowych firm, ponieważ nie musimy wiązać się z firmą wynajmującą samochody na kilka lat. Potrzebujesz pojazdu dla swojej działalności tylko przez połowę miesiąca? Wynajmuj go na dwa tygodnie, w momencie gdy jest niezbędny do prowadzenia działań.

Plusy przy rozliczeniach

Nie trzeba martwić się o sposób rozliczania samochodu z wynajmu. Otrzymaną fakturę VAT oddajemy do działu księgowości i na tym koniec ze skomplikowanymi procedurami związanymi z odliczaniem części lub całości paliwa, kosztów amortyzacji i reszty. To bardzo wygodna i przede wszystkim bezpieczna metoda na korzystanie z auta w ramach działalności gospodarczej.

Ostrożna inwestycja i wynajem samochodu

W momencie, gdy twoja firma stawia na szybki rozwój wynajem nawet całej floty samochodów służbowych będzie najlepszym wyborem. Kiedy rozwój firmy jest nagły i dochodzi do zatrudnienia nawet kilkudziesięciu przedstawicieli handlowych, którzy każdego dnia będą pokonywać 100-200 kilometrów, warto przemyśleć kilka decyzji. Leasing samochodów dla firmy wiązałby ją z leasingodawcą na następne kilka lat, co znacznie mogłoby obciążyć budżet w przypadku nieużywania części floty. Wynajem aut pozwala na przetestowanie rynku i sprawdzenie, czy faktycznie kilkudziesięciu przedstawicieli handlowych jest optymalną ilością do prowadzenia naszego biznesu. Rozwiązanie, jakim jest umowa krótkoterminowa z wypożyczalnią daje nam szanse dla takich testów. W momencie, gdy będziemy zmuszeni ograniczyć ilość przedstawicielstw lub sposób zamawiania klientów zmieni się i nie będą potrzebni, to umowa leasingu nadal nas obowiązuje. Mając umowę na 3 miesiące z wypożyczalnią samochodów, po prostu zdajemy część niewykorzystanych zasobów.

chlodnie wynajem samochodow firma
Wynajem jeżdżących chłodni może wspomóc rozwój firmy

Taką sytuację można spotkać w firmach, które sezonowo zatrudniają dużą ilość kierowców, ponieważ handlują towarem o dużej sezonowości. Przykładem jest wzrost popytu na lody w okresie letnim. Utrzymywanie całej floty samochodów typu chłodnie może znacząco ograniczyć całoroczny budżet a nawet doprowadzić do zakończenia działalności gospodarczej.

Długoterminowy wynajem samochodu dla firmy

Ostatnie lata przyniosły nam nową usługę – wynajem długoterminowy. Umowa z wypożyczalnią trwa ponad 24 miesiące i co najważniejsze nie musimy martwić się w czasie umowy o dodatkowe koszty związane z użytkowaniem samochodu w firmie. Oferty wypożyczalni są bardzo atrakcyjne, czasami wysokość opłaty za wynajem długoterminowy jest niższy niż w przypadku podpisania umowy leasingowej.

Wynajem długoterminowy pozwala nie tylko na posiadanie kontroli nad kosztami. Możemy uzyskać przejrzystość związaną z budżetem w naszej firmie. W przypadku wynajmowania większej ilości aut, możemy poprosić o jedną zbiorczą fakturę za usługę. Czyli za kwotę na fakturze otrzymujemy bardzo dużo korzyści – od pakietów assistance, poprzez ubezpieczenie pojazdów (OC, AC i NNW) aż po całą obsługę serwisową. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest uzyskanie samochodu zastępczego na czas, w którym wynajęty pojazd jest naprawiany.

wynajem flota samochodow
Floty firmowe liczą często kilkaset pojazdów tego samego typu

Wynajem auta – wartość pojazdu

Kolejnym atutem wynajmu krótko i długoterminowego jest to, że nie musimy bać się o utratę wartości naszej floty. Posiadając jedno, kilka czy kilkadziesiąt pojazdów wziętych na leasing, po wykupieniu aut prawdopodobnie będziemy chcieli je sprzedać aby odświeżyć wizerunek firmy. Jeżeli umowa leasingowa trwała 3-4 lata, to nasza flota straciła na wartości nawet kilkadziesiąt procent. A znalezienie nowego właściciela dla tylu pojazdów w dobrej cenie może okazać się nie lada wyzwaniem.

Artykuł został przygotowany we współpracy z wypożyczalnią samochodów FLEET CORP – https://www.fleetcorp.pl/