pożyczka
Kredyty

Pożyczka czy kredyt na samochód – co wybrać?

Chcesz kupić samochód, ale nie masz wystarczającej ilości gotówki? Zastanawiasz się, w jaki sposób sfinansować swoje nowe cztery kółka? Nie wiesz, czy postawić na pożyczkę, czy lepszy jednak będzie kredyt na samochód? Podpowiadamy!

Kredyt czy pożyczka na samochód?

Dla wielu osób kredyt i pożyczka to tożsame określenia. Oczywiście w zwykłej rozmowie można tak do tematu podejść, jednak instytucje finansowe dokładnie rozgraniczają te dwa pojęcia. Są one również inaczej respektowane prawnie. Jeśli nie wiesz, co wybrać – kredyt czy pożyczka, sprawdzisz na Dobrapozyczka24 i dowiesz się, jak należy je rozumieć i na co postawić w określonych sytuacjach. Warto wiedzieć, że to, na co możesz się zdecydować, nie zależy tylko i wyłącznie od ciebie. Tutaj kluczowa jest twoja sytuacja finansowa. Jak to rozumieć?

Auto na kredyt – czy warto?

Kredyt na samochód używany, ale i nowy, jest przeznaczony dla klientów banków. Oznacza to, że nie można o niego wnioskować nigdzie indziej. Kredyt jest produktem bankowym, więc aby móc się o niego starać, należy złożyć wniosek właśnie w placówce bankowej. Dzisiaj oczywiście możliwe jest to także online. A gdzie kredyt na auto przyznają najchętniej? To już zależy od indywidualnej sytuacji. Czasami warto złożyć wniosek o nowy samochód na raty w banku, w którym ma się konto osobiste, a bywa tak, że lepiej udać się do innej placówki.

A jaki kredyt na samochód będzie najlepszy? Taki, który będzie najtańszy. Jak to rozumieć? Im mniejsza prowizja i niższe oprocentowanie, tym lepiej. Najczęściej zanim się uda do placówki, czy zacznie wypełniać wnioski online, warto sprawdzić ranking kredytów samochodowych. Takie porównywarki bywają bardzo pomocne. Dzięki nim można sprawdzić, który bank ma najkorzystniejszą ofertę.

Kredyt czy leasing?

W ofertach banków znaleźć można również leasing na auto. To podobna oferta, co kredyt, tylko dotychczas skierowana głównie do firm. W niektórych bankach z takiej opcji skorzystać mogą również osoby prywatne. A czym jest leasing? To umowa cywilnoprawna pomiędzy leasingodawcą (finansującym) a leasingobiorcą (korzystającym). Polega na tym, że bank oddaje auto w użytkowanie w zamian za z góry ustaloną w umowie opłatę. Tak więc to on jest właścicielem pojazdu. Po wygaśnięciu umowy, korzystający może wykupić samochód z leasingu za wcześniej uzgodnioną kwotę. W przypadku kredytu na auto jest się właścicielem pojazdu od razu.

Samochód na raty bez BIK?

Niestety w przypadku kredytu na samochód lub leasingu, niezbędne jest złożenie wniosku w banku, który jest instytucją finansową, w związku z tym w bardzo skrupulatny sposób sprawdza wnioskodawców. Może się więc zdarzyć, że w przypadku niskich dochodów albo wysokich zobowiązań finansowych, nie zatwierdzi wniosku. Jeśli nie będzie możliwe wzięcie kredytu ani leasingu, to czy od razu należy zapomnieć o nowym aucie?

Okazuje się, że nie. Da się wziąć samochód na raty bez BIK, a więc bez sprawdzania, w jakiej kondycji finansowej jest wnioskodawca. Jednak trzeba się udać do firm oferujących pożyczki. Tutaj oferty są mniej atrakcyjne finansowo, bo z reguły wiążą się z wysokimi odsetkami i dodatkowymi opłatami, ale weryfikacja wnioskodawcy jest mniej szczegółowa niż w bankach.

Może się więc zdarzyć, że bez trudu uda się wziąć pożyczkę na nowe auto zamiast kredytu. Wówczas warto zastanowić się jednak, czy aby na pewno uda się spłacić takie zobowiązanie w terminie, który z reguły jest dość krótki, czy jest to duże ryzyko. W przypadku nie płacenia pożyczek na czas trzeba liczyć się z ogromnymi karami finansowymi.