wózek widłowy
Informacje

Jakie są rodzaje wózków paletowych?

Wózki paletowe są wykorzystywane w wielu obszarach gospodarki. Korzystają z nich m.in. pracownicy sklepów wielkopowierzchniowych czy osoby zatrudnione w centrach logistycznych. Niegdyś istniały jedynie ręczne wózki paletowe, lecz wraz z rozwojem technologicznym pojawiły się paleciaki elektryczne. Co warto wiedzieć o wózkach paletowych? Jakie są ich rodzaje? Dowiedz się!

Budowa i zastosowanie wózków paletowych

Wielu osobom wydaje się, że budowa wózków paletowych jest skomplikowana. Nie do końca jednak jest to prawda, ponieważ ręczne paleciaki składają się z zaledwie kilku elementów takich jak: rama z widłami, dyszel, pompa, koła sterujące oraz rolki prowadzące. Wózki paletowe elektryczne natomiast posiadają jeszcze silnik wraz z niezbędnymi układami.

Wózki paletowe – zarówno ręczne, jak i elektryczne – są wykorzystywane przede wszystkim tam, gdzie często wykonuje się prace magazynowe i załadunkowo-wyładunkowe. Bez nich transport towaru zabierałby znacznie więcej czasu, a przede wszystkim byłby mniej bezpieczny. Obecnie trudno wyobrazić sobie bez nich jakikolwiek magazyn czy chociażby wielkopowierzchniowy sklep!

Rodzaje paleciaków

Dostępne wózki paletowe dzielą się na ręczne i elektryczne. Najpewniej każdy wie, że te pierwsze są napędzane siłą ludzkich rąk, natomiast drugie mają własny napęd i jedynie co trzeba, to potrafić precyzyjnie nimi sterować.

Warto jednak wiedzieć, że istnieje kilka typów klasycznych paleciaków. Ze względu na długość wideł wyróżniamy krótki ręczny wózek paletowy oraz długi wózek paletowy. Ten pierwszy jest najpopularniejszy i jest stosunkowo tani. Możemy spotkać go w większości sklepów detalicznych czy w fabrykach. Ten drugi natomiast świetnie się sprawdza do obsługi materiałów w niestandardowych rozmiarach. Istnieją również ręczne wózki paletowe z masztem, czy paleciaki z wagą oraz drukarką.

Należy również wiedzieć, że elektryczne wózki paletowe też dzielą się na kilka typów, a właściwie – dwa. Jednym z nich jest prowadzony elektryczny wózek paletowy, który mocno przypomina klasyczny paleciak. Został wyposażony w napęd elektryczny, zatem praca z nim jest prosta. Istnieje też wózek elektryczny paletowy z platformą dla operatora – idealny wybór do miejsc, w których często trzeba pokonywać długie dystanse, przewożąc ciężkie ładunki.
Jeśli jesteś zainteresowany zakupem wózka paletowego w atrakcyjnej cenie, to już dziś zapoznaj się z rozbudowaną ofertą firmy Niko Alex i wybierz najlepszy model dla siebie!