pożyczka leasingowa
Finanse Leasing informacje

Co to pożyczka leasingowa? Jak działa pożyczka leasingowa?

Zakup samochodu lub innej rzeczy to niekiedy duży wydatek. Rozwiązaniem jest często leasing, który sprawia, że samochód czy inny środek trwały, jest niejako wypożyczany wnioskującemu. Inną sprawą jest natomiast pożyczka leasingowa, która przyznawana jest na nieco innych zasadach.

Co to jest leasing?

O leasingu słyszał prawdopodobnie każdy z nas, nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, czym on tak naprawdę jest. Otóż leasing to w pewnym sensie umowa wypożyczenia konkretnej rzeczy, na przykład samochodu, na określoną liczbę lat. W tym czasie wypożyczający płaci raty, po stronie banku natomiast (bo to właśnie banki najczęściej zajmują się leasingiem) są wszystkie opłaty za ubezpieczenia i naprawę rzeczy lub samochodu. Raty są niejako spłatą części wartości rzeczy – po jakimś czasie można samochód lub inną rzecz wykupić w obniżonej cenie, za naprawdę niewielkie pieniądze.

Co to jest pożyczka leasingowa?

Pożyczka leasingowa to natomiast nieco inna kwestia. Jest to w dużym skrócie po prostu pożyczka na zakup dowolnego środka trwałego. To klasyczna pożyczka, w trakcie której stajesz się automatycznie właścicielem danej rzeczy. O tym jak działają pożyczki, i jakie są ich formy możesz więcej poczytać w sieci. Dobrym miejscem, aby zyskać potrzebną wiedzę na temat pożyczek, jest blog o pożyczkach pożyczki-online.pl. Warto zapoznać się z tematem, gdyż każda pożyczka jest inna. Różne jest oprocentowanie, a także czas, na jaki przyznawane są te instrumenty.

W przypadku pożyczki leasingowej, czas również jest ruchomy – może ona być przyznana nawet na 10 lat. Podobnie jak w przypadku kredytu, pożyczka taka obniża ocenę punktową BIK, nie jest ona także obciążona podatkiem VAT.

Zarówno leasing, jak i pożyczki leasingowe najczęściej zaciągane są przez firmy, choć od jakiegoś czasu jest także możliwość uzyskania tej usługi przez osoby prywatne. To dobre rozwiązanie, jeśli firma nie chce tracić kapitału na maszyny czy samochody, zwłaszcza w pierwszych latach działalności.  

Czy warto wziąć pożyczkę leasingową?

Zarówno leasing, jak i pożyczka leasingowa to dobre rozwiązanie dla osób, które szybko potrzebują konkretnej rzeczy, a nie posiadają na nią środków. Najczęściej, w leasing bierze się samochody. Dla firmy jest to dobre rozwiązanie, ponieważ wszelkie koszty naprawy znajdują się wtedy po stronie wypożyczającego. Jednocześnie klient nie może w samochodzie wprowadzić żadnych zmian czy modernizacji – przeciwnie niż w przypadku pożyczki leasingowej.

Dostając pożyczkę leasingową, automatycznie stajemy się właścicielami konkretnej rzeczy. Możemy więc przeprowadzić na przykład w samochodzie działania takie jak remont czy modernizacja. Jednocześnie to my jesteśmy odpowiedzialni za wszystkie naprawy i inne kwestie związane z bezpieczeństwem.

Różnica między leasingiem i pożyczką leasingową widoczna jest też na czasie na jaki jest przyznawana – leasing trwa najczęściej 5 lat, natomiast pożyczka leasingowa może być przyznana na czas nieokreślony. Pożyczka leasingowa przyznawana jest zazwyczaj przez specjalne firmy finansujące, nie jak w przypadku kredytu, przez bank.