honda logo
Bezpieczeństwo

Jak jeździć bezpiecznie motocyklem? 5 porad

Jazda motorem daje poczucie wolności. Kierowca jednośladu może czerpać ogromną przyjemność z pędu powietrza, jaki odczuwa. Jednak trzeba wiedzieć, jak bezpiecznie poruszać się motocyklem po drogach, żeby nie stwarzać zagrożenia. Przedstawiamy 5 porad, które pomogą zwiększyć bezpieczeństwo motocyklistów.

Kup odpowiedni sprzęt

Motocykle używane lub nowe oznaczone literką „R”, to tzw. ścigacze, na których można jeździć bardzo szybko. Najlepiej, aby początkujący kierowcy nie kupowali takich motorów. Wybierzmy sprzęt, który nie tylko robi wrażenie na otoczeniu, ale będzie dla nas najlepszy, biorąc pod uwagę umiejętności jazdy i preferencje w zakresie rozwijanych nim szybkości. Do wyboru, prócz ścigaczy, są i inne maszyny. Używane w Warszawie motocykle typu enduro, spokojne naked i lekkie turystyczne jednoślady również mogą przynieść taką samą przyjemność z jazdy, a z racji tego, że nie rozwija się na nich ogromnych prędkości, będą bezpieczniejsze.

Ogranicz prędkość

Znaki drogowe wydają się dla wielu motocyklistów jedynie wskazówką ze strony zarządców dróg co do tego, jak szybko można po nich jechać. Niestety motocykliści nagminnie łamią przepisy i znacznie przekraczają dozwolone prędkości, co zwiększa ryzyko wypadku. Lepiej jeździć nieco wolniej i zachowywać się dzięki temu rozsądnie na drodze. Przed każdym skrzyżowaniem kierowca jednośladu powinien zachować szczególną ostrożność. Nie powinien on wyrywać się do przodu, jak tylko pojawi się zielone światło, ponieważ ktoś z drugiej strony może złamać przepisy i przejeżdżać zbyt wcześniej. W takim wypadku może dojść do tragedii.

Bądź skupiony na drodze

Motocykliści są z reguły bardziej skupieni na jeździe niż kierowcy samochodów, którzy m.in. rozmawiają przez telefon czy piszą SMS-y podczas prowadzenia auta. Motocyklista powinien stale obserwować otoczenie i przewidywać ewentualne zagrożenia, podczas wyszukiwania optymalnego toru jazdy. Powinien być pokorny i schować swoją brawurę czy ambicje do kieszeni. Kierowcy jednośladów muszą pamiętać o tym, aby ruszać wolniej, ale za to bezpieczniej.

Dbaj o motocykl

Okresowo również i motocykle potrzebują przeglądów technicznych. Jeśli masz motor marki Honda, odwiedź salon motocyklowy tej firmy, gdzie funkcjonuje serwis i sprawdź, czy wszystko działa jak należy.

Zadbaj o odpowiedni strój

Jazda w t-shircie i szortach być może jest wygodna latem, ponieważ jest nam chłodniej, ale taki strój w ogóle nie chroni przed urazami w razie wypadku lub nawet zwykłego przechylenia się motoru podczas ruszania. Motocyklista powinien wybrać specjalistyczny ubiór, z kategorii odzieży motocyklowej. Warszawa ma wiele sklepów oferujących odpowiednie spodnie i kurtki z ochraniaczami, kaski z certyfikatem czy motocyklowe buty za kostkę.

https://www.hondaplaza.pl/pl/motocykle/motocykle-uzywane/oferta-motocykli.html