kredyt gotówkowy
Kredyty

Ile kosztuje wzięcie kredytu gotówkowego?

Potrzebujesz szybkiego zastrzyku gotówki? Bądź ostrożny i nie daj się nabrać na chwilówkę. Co prawda każda pożyczka kosztuje, ale to właśnie korzystając z usług firmy pożyczkowej, zapłacisz najwięcej i najwięcej ryzykujesz. Jeśli zależy ci na bezpieczeństwie swoich finansów, a zapewne tak jest, rozejrzyj się za kredytem gotówkowym w banku. Koszty kredytowania w takim przypadku będą jasno określone i łatwe do przewidzenia.

Czym jest kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy to taki, który bank wypłaca pożyczkobiorcy w całości i w gotówce. Spośród wszystkich form finansowania oferowanych przez banki najłatwiej jest uzyskać właśnie kredyt gotówkowy. Bank nie pyta wnioskodawcy o przeznaczenie pieniędzy, nie wymaga też przekazania dokumentacji ze sposobu wykorzystania pożyczonych środków. Oznacza to, że pieniądze z kredytu gotówkowego równie dobrze możesz poświęcić na remont, zakup samochodu, organizację wesela, jak i na wymarzoną podróż.

Osoby, które nie mają umowy o pracę, często decydują się na pożyczkę w parabanku, bo zakładają, że nie mają szans na otrzymanie kredytu w banku. Na szczęście nie jest to prawda. Dla takich osób zdecydowanie najlepszą opcją jest kredyt gotówkowy bez zabezpieczeń. Do uzyskania takiego kredytu wystarczy umowa zlecenia lub umowa o dzieło, a nawet emerytura. Najważniejsze jest, by móc wykazać stały dochód. Do tego może posłużyć chociażby wyciąg bankowy – podpowiada doradca kredytowy z dFinance.pl.

Ile kosztuje kredyt gotówkowy?

Jak wspomnieliśmy we wstępie, instytucje finansowe nie pożyczają pieniędzy za darmo. Nawet wtedy, gdy kuszą oprocentowaniem 0%. Na pełen koszt kredytu składa się oprocentowanie i prowizjaZ kolei na pełną kwotę do spłaty oraz na wysokość rat wpływa również to, jak szybko pożyczkobiorca planuje oddać dług. Dlatego porównanie ofert kredytów nie jest zadaniem łatwym. Dla unaocznienia problemu posłużmy się przykładem.

Przypuśćmy, że planujesz kupić używany samochód. Część kwoty możesz pokryć z własnych oszczędności, ale potrzebujesz dodatkowych 10 tysięcy złotych. Chcesz wziąć kredyt gotówkowy w wysokości 10 tysięcy i spłacić go w ciągu dwóch lat. Bank X proponuje ci kredyt z oprocentowaniem 6,8%, a bank Y – 7,19%, a więc wydaje się, że ta pierwsza oferta jest lepsza. Niestety, to błąd. Do kosztów kredytu trzeba doliczyć jeszcze prowizję i RRSO (Rzeczywistą Roczną Stopę Procentową), a te wartości są różne w obu bankach. Bank X oferuje kredyt z prowizją 13,99% i RRSO 22,03%; bank Y odpowiednio 3% i 10,61%. Korzystając z oferty banku X, czyli tego z niższym oprocentowaniem, będziesz musiał spłacać miesięczne raty wysokości 509,33 zł, co w ciągu 24 miesięcy da sumę 12224,02 zł. Wybierając kredyt gotówkowy w banku Y, czyli z wyższym oprocentowaniem, będziesz spłacać raty w wysokości 462,04 zł, co w ciągu dwóch lat da kwotę 11089,03 zł. Różnica będzie odczuwalna zarówno w miesięcznych wydatkach, jak i w perspektywie całościowych kosztów kredytu.

Jak znaleźć najtańszy kredyt gotówkowy? Jeśli nie masz doświadczenia w branży finansowej, skorzystaj z usług doradcy kredytowego. Specjalista wyszuka dla ciebie najlepsze oferty i przedstawi ci ich porównanie. Dzięki temu szybko otrzymasz potrzebne pieniądze, a koszty spłaty kredytu nie będą dla ciebie niespodzianką.