samochód elektryczny
Informacje

Elektryk do jazdy po mieście – jak kupić i czy warto?

Samochody elektryczne zyskują wśród Polaków na popularności. Na korzyść zakupu elektryka przemawia wiele przesłanek ze szczególnym naciskiem na aspekty ekologiczne i finansowe. Elektryczne auto postrzegane jest jako znakomite rozwiązanie dla osób poszukujących samochodu do jazdy po mieście.

Elektryk jako auto miejskie – zalety

Jazda po mieście jest dosyć specyficzna z uwagi na konieczność stania w korkach oraz zatrzymywania się na światłach i przed przejściami dla pieszych. Im częstsze postoje, tym większe zużycie paliwa. Elektryk jako samochód miejski ma tę przewagę nad autami napędzanymi tradycyjnymi paliwami, że potrzebuje znacznie mniej energii. Jego atutem jest też cicha praca, co wynika z konstrukcji silnika elektrycznego – w sytuacji, gdy trzeba często zatrzymywać pojazd, to ogromne udogodnienie. W opinii klientów salonu Honda Plaza, gdzie przetestować i kupić można m.in. używaną Hondę e oraz inne modele elektryków, zakup takiego samochodu opłaca się również ze względów bezpieczeństwa. W razie wypadku prawdopodobieństwo wybuchu silnika jest znacznie mniejsze niż w przypadku pojazdów z tradycyjnymi jednostkami napędowymi. Ponadto serwis elektryków jest tańszy.

Elektryk do jazdy po mieście – jak wybrać najlepszy pojazd?

Auto elektryczne przeznaczone do jazdy po mieście powinno odpowiadać indywidualnym wymogom oraz możliwościom finansowym. Decydując się na zakup takiego samochodu, trzeba przede wszystkim określić swoje preferencje i zastanowić się nad sposobem finansowania nabytku. To ułatwia selekcję ogłoszeń. Na rynku wtórnym transakcje kupna-sprzedaży są zawierane najczęściej pomiędzy prywatnymi osobami, niemniej warto rozważyć kupno samochodu z innego źródła, np. z salonu specjalizującego się w sprzedaży aut z drugiej ręki. Przed podpisaniem umowy elektryka należy koniecznie zabrać na jazdę próbną – najlepiej połączoną z wizytą w zaufanym warsztacie. Tam auto zostanie poddane fachowym oględzinom, dzięki którym będzie można potwierdzić prawdziwość informacji podanych przez sprzedawcę.