Leasing to popularna forma finansowania różnego rodzaju inwestycji, dzięki której możliwy jest dostęp do dóbr inwestycyjnych bez konieczności ich zakupu. Z leasingu najczęściej korzystają zatem przedsiębiorcy, jednak pojawiła się już również możliwość korzystania z leasingu konsumenckiego. Dużym zainteresowaniem cieszą się przede wszystkim oferty dotyczące samochodów, które można wziąć w leasing, co stanowi alternatywę dla kredytów samochodowych. Czy jest to jednak opłacalne rozwiązanie? Co warto wiedzieć na temat leasingu samochodów?
Samochód – jakie koszty zakupu i utrzymania?
Każdy przedsiębiorca bez wątpienia potwierdzi, że prowadzenie biznesu bez samochodu jest niemal niemożliwe. Osoba posiadająca firmę musi mieć możliwość szybkiego przemieszczania się, a niejednokrotnie również przewożenia ładunków lub osób. W związku z tym, wybierając samochód do firmy, kierujemy się innymi kryteriami niż podczas zakupu auta prywatnego. Cena takiego pojazdu niejednokrotnie jest wysoka i może przekraczać możliwości przykładowo młodego przedsiębiorcy, który potrzebuje pieniędzy przede wszystkim na rozwój swojego biznesu. Trzeba przy tym pamiętać, iż sam zakup samochodu to dopiero początek związanych z nim wydatków, gdyż konieczny jest serwis i bardzo często naprawa, dlatego ogólne koszty utrzymania samochodu sprawdza hotmoney.pl.
Bez wahania można założyć, że samochód to koszt co najmniej kilkudziesięciu lub nawet kilkuset tysięcy złotych. Mało kto dysponuje taką kwotą w gotówce, dlatego zaczęły pojawiać się na rynku oferty, które w znacznym stopniu ułatwiają zakup auta, a jedną z nich jest właśnie leasing.
Czy samochód w leasingu się jeszcze opłaca?
Przeciwnicy tego rozwiązania twierdzą, że decydując się na wzięcie samochodu w leasing, klient finalnie płaci około 104-105 % wartości nowego auta. Jak na dłoni widać więc, że jest to opcja droższa niż zakup samochodu za gotówkę. Jednak tak jak wspominaliśmy w poprzednim akapicie, posiadając wolną gotówkę, najczęściej można spożytkować ją o wiele lepiej, niż kupując samochód, np. inwestując w rozwój swojej firmy (jeśli jest się przedsiębiorcą). Alternatywą pozostaje więc kredyt samochodowy, jednak w tym przypadku również zachodzi konieczność spłaty odsetek. Leasing jest więc najprostszą i najtańszą formą finansowania zakupu samochodu.
Jak działa leasing operacyjny?
Leasing operacyjny polega na tym, że instytucja finansowa dokonuje zakupu samochodu wskazanego przez klienta, stając się tym samym jego właścicielem, a następnie użycza go za opłatą swojemu klientowi. Zazwyczaj konieczne jest również wpłacenie kapitału początkowego w wysokości kilkunastu procent. Dzięki temu jednak klient niejednokrotnie może liczyć na preferencyjne warunki leasingu. Po zakończeniu leasingu klient najczęściej ma możliwość wykupu samochodu na własność. To ogromna zaleta tego typu rozwiązania, gdyż cena takiego pojazdu znajduje się zdecydowanie poniżej jego wartości rynkowej.