carsharing
Wynajem samochodów

Carsharing we Wrocławiu – czy warto korzystać z tej usługi?

Wrocław jest pięknym miastem, położonym w zachodniej części naszego kraju. Każdego roku odwiedzają go setki turystów, chcących zwiedzić zarówno zabytki, jak i nowoczesną architekturę. Szacuje się, że miasto to jest jednym z najszybciej rozwijających się miejsc w Polsce.

Przy tak szerokim tempie rozwoju, nie ma więc nic dziwnego w tym, że widnieją tam usługi nieznane w innych regionach kraju. Takimi może być chociażby carsharing. O ile standardowy wynajem samochodu jest już powszechny niemalże wszędzie, o tyle opcja wypożyczania na minuty widnieje wyłącznie w kilkunastu polskich miastach.

Na czym polega carsharing?

Wielu z nas z pewnością słyszało o usługach wynajmu hulajnóg elektrycznych czy rowerów. Niektóre firmy rozstawiają swoje odpowiednio zaprogramowane pojazdy po różnych obszarach miasta, a użytkownicy aplikacji mogą z nich dowolnie korzystać. Stawkę ustala przewoźnik, a jest ona zazwyczaj kreowana na podstawie czasowej. Przed wejściem na konkretny sprzęt, każdy z nas dostaje informację, jaki koszt będziemy musieli zapłacić za minutę jazdy. Pieniądze będą wtedy automatycznie pobierane z naszego konta, a na maila przyjdzie nam rzecz jasna pełne rozliczenie.

Po krótkim opisie podobnych usług możemy wreszcie przejść do carsharingu. Działa on na dokładnie takiej samej zasadzie, z tym wyjątkiem, że do korzystania z samochodów na minuty, potrzebne są odpowiednie uprawnienia. Każdy użytkownik aplikacji, podczas logowania jest zobowiązany do wysłania zdjęcia swojego zarówno dowodu osobistego, jak i prawa jazdy kategorii B.

Zalety korzystania z carsharingu

Wrocław nie należy do miast zbytnio zakorkowanych. Z tego względu, poruszanie się tam samochodem zdaje się być dość przyjemne. Mimo wszystko, w godzinach szczytu na drogach mogą wystąpić pewne opóźnienia, w których przewagę zyskują autobusy poruszające się po buspasach. To zdanie nie miało jednak na celu gloryfikować komunikacji miejskiej, choć ta stoi na dość wysokim poziomie w tym mieście.

carsharing

Kluczowym aspektem są natomiast buspasy. Firmy oferujące car sharing Wrocław mogą pochwalić się flotą w postaci wyłącznie samochodów zasilanych elektrycznie. Te, jak wiemy mogą poruszać się po buspasach bez żadnych ograniczeń. Co więcej, ich używanie mocno ogranicza emisję nieprzyjaznych substancji, przyczyniających się do pogarszania jakości powietrza. Zalet korzystania z tego środka transportu jest sporo. Począwszy od łatwiejszego poruszania się po mieście ze względu na mały rozmiar auta, aż po brak konieczności szybszego wstawania i przygotowywania pojazdu do podróży zimową porą.

Kto najczęściej korzysta z carsharingu?

Osobami korzystającymi z usług carsharingu są najczęściej przyjezdni do danego miasta turyści. To im najbardziej opłaca się przemieszczać z miejsca na miejsce właśnie w taki sposób. Nie są wtedy nijak uzależnieni od rozkładu jazdy autobusów, ani nie muszą martwić się miejscem parkingowym dla auta przy swoich pokojach czy apartamentach.

Nie da się ukryć, że samochody na minuty są wykorzystywane także przez samych mieszkańców danego miasta. W końcu, kiedy zepsuje się nam samochód, a musimy pilnie gdzieś zdążyć – każda deska ratunku jest dobra.