Wyciągarki samochodowe - niezbędne na offroad
Samochody

Wyciągarki samochodowe – niezbędne na offroad

W tym roku zamierzasz rozpocząć swoją przygodę z offroadem? Kompletujesz powoli niezbędne wyposażenie i na twojej liście rzeczy do kupienia jest również wyciągarka elektryczna? Jeśli tak, zanim zdecydujesz się na jej zakup, powinieneś wiedzieć, na co zwrócić uwagę. Nie łatwo jest znaleźć odpowiednią dla ciebie wciągarkę, jeśli nie masz doświadczenia i wiedzy na ten temat. Na rynku dostępne jest wiele wyciągarek, różniących się parametrami, konstrukcją, firmą, a w końcu i ceną. W tym artykule, a także na stronie https://terenowiec.pl/pl/97-wyciagarki dowiesz się, które wyciągarki samochodowe są godne uwagi, a które lepiej omijać z daleka. Na początek jednak najważniejsze informacje na temat wyciągarek do samochodów ciężarowych.

Do czego służą wyciągarki samochodowe?

Wyciągarki są urządzeniami montowanymi najczęściej z przodu samochodów terenowych i ciężarowych. Wyposażone są w napęd, wał, a także linę zakończoną hakiem. Kiedy pojazd utknie w trudnym terenie, np. zakopie się na błotnistej drodze, jedyną szansą wydostania się będzie użycie wyciągarki. Do wielu miejsc nie może dojechać pomoc drogowa, dlatego sprawna wyciągarka mechaniczna jest jednym z najważniejszych elementów w każdym samochodzie terenowym. Podczas jazdy samemu, linę wyciągarki można zamocować do mocnego drzewa, a następnie powoli wciągać się na wyciągarce. Jeśli poruszamy się w kolumnie kilku samochodów, to one mogą próbować swoją wyciągarką wciągnąć niesprawne lub zakopane auto. Zasada jest zatem taka — wyruszając w samotny offroad w ekstremalnych warunkach, sprawne wciągarki samochodowe to konieczność.

Jak zbudowana jest wciągarka?

Wyciągarki samochodowe występują w wielu różnych rodzajach, różniąc się zasadą działania. Do najbardziej popularnych w autach terenowych należą wciągarki mechaniczne, których napęd pobierany jest bezpośrednio z silnika. Im większa jest moc i moment obrotowy silnika, tym większa będzie siła wciągarki. Poza wciągarkami mechanicznymi istnieją także wciągarki elektryczne, ręczne, hydrauliczne. Każda z nich ma swoje wady i zalety, dlatego tak istotne jest to, by prawidłowo dobrać urządzenie do własnych potrzeb. Kluczowymi elementami wciągarki jest oczywiście silnik o odpowiednio dobranej mocy, a także lina. W przypadku używania wciągarek samochodowych powinny być stosowane tzw. bezpieczne liny kinetyczne. W przypadku jej przeciążenia i pęknięcia nie ma ryzyka, że oba końce lin odskoczą na boki, mogąc powodować uraz lub śmierć. Liny podłączone pod wyciągarkę mogą być zakończone hakami lub innymi rodzajami okuć stalowych.

Kto powinien mieć wciągarki samochodowe?

Oczywistą odpowiedzią na to pytanie jest oczywiście każdy kierowca samochodu terenowego. Ale nie tylko. Wciągarki mają zastosowania także w autach ciężarowych i dostawczych, szczególnie tych, które wykonując swoją pracę, poruszają się po źle utrzymanych drogach. Kurierzy, dostawcy, a także wszyscy inni, którzy na co dzień pokonują kiepsko utrzymane drogi, powinni zastanowić się nad zakupem takiego urządzenia. Związany z tym wydatek nie jest duży, a może pomóc wydostać się z opresji. Aby mieć pewność, że wyciągarka was nie zawiedzie w najmniej oczekiwanym momencie, warto jest wybierać sprzęty, cenionych producentów. Stawiając na niezawodność, nawet kosztem nieco wyższej ceny, dajemy sobie tak ważne poczucie bezpieczeństwa o swoją mobilność. Jeśli chodzi o sposób instalacji wciągarki do swojego samochodu, to warto powierzyć to zadanie specjalistycznemu warsztatowi, posiadającemu niezbędne doświadczenie i wiedzę w tego typu pracach.