Numer VIN
Samochody

Numer VIN – do czego służy numer identyfikacyjny pojazdu i gdzie go znaleźć?

Producenci zaczęli oznaczać swoje samochody numerem VIN już w 1954 roku. Lecz w tamtych czasach nie było to żadnym standardem. Normą stało się to dopiero od roku 1981. Właściwie, po co jest ten numer VIN, nazywany numerem nadwozia? W czym ten szereg cyfr i liczb liczący 17 znaków może nam pomóc, gdzie go znaleźć, jak i kiedy wykorzystać? O tym w dzisiejszym artykule.

Jak wygląda i z czego się składa numer VIN?

Wygląd numeru VIN określa europejska norma ISO 3779, która mówi jasno, że numer nadwozia składa się z 3 części. World Manufacturer Identifier to pierwsza sekcja numeru VIN. W jej skład wchodzą 3 znaki. WMI pozwoli nam ustalić markę pojazdu oraz region, z którego pochodzi. Pierwszy z 3 znaków odpowiada za określenie regionu. W Europie mamy do czynienia z literami od S do Z. W Afryce znajdziemy litery od A do H. W Azji stosowane są litery od J do R. Z możliwych literek to tyle, ponieważ w pozostałych regionach numer VIN rozpoczyna się od cyfry. W praktyce wygląda to tak, że Ameryka Południowa ma cyfry od 8 do 0, Ameryka Północna od 1 do 5, USA od 4 do 5, Oceania od 6 do 7. Dwa ostatnie z 3 znaków sekcji WMI to oznaczenie marki samochodu. Każdy producent ma swoje własną kombinację np. Toyota ma JT.

Kolejną sekcją numeru VIN jest VDS, czyli Vehicle Descriptor Section. Ta część numeru VIN liczy 6 znaków. Co w tych znakach jest zakodowane? W tej sekcji producent pojazdu zamieszcza informacje z zakresu danych technicznych samochodu. Pod tymi cyframi i literami kryje się na przykład informacja na temat nadwozia pojazdu oraz jego konstrukcji.

Pozostałe, ostatnie 8 znaków w numerze VIN, to informacje indywidualne dla każdego pojazdu. Najczęściej producent zawiera w nich dokładne dane dotyczące technikaliów. Pod znakami z tej części numeru VIN kryją się więc dane techniczne, takie jak silnik, wersja wyposażenia czy rodzaj napędu.

Gdzie znajduje się Vehicle Identification Number?

Gdzie można znaleźć numer VIN? Z pewnością znajdziesz go w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Wystarczy zerknąć do kolumny “E” z dowodu rejestracyjnego i już wszystko będzie jasne. To najłatwiejszy sposób na znalezienie numeru VIN. Lecz dowód rejestracyjny nie jest niezbędny. Wystarczy znaleźć go w samym samochodzie. Jak to zrobić? To zależy, tabliczka znamionowa jest różnie umieszczona – zależnie od marki i modelu pojazdu. Najczęściej producenci montują tabliczki znamionowe na:

  • prawym nadkolu,
  • przegrodzie czołowej,
  • słupku bocznym od strony kierowcy,
  • podłodze bagażnika.

Co można znaleźć po numerze VIN?

Numer identyfikacyjny pojazdu nadany przez producenta może dostarczyć nam wielu cennych informacji odnośnie samochodu. Sprawdzenie numeru VIN pozwoli nam poznać całą historię samochodu. W jakiej sytuacji należałoby poznać historię pojazdu? Oczywiście przy zakupie używanego samochodu. Na podstawie numeru VIN dokładnie poznasz poszczególne tajniki historii pojazdu. W taki sposób możesz uniknąć przykrych sytuacji jak np. zakup rzekomo bezwypadkowego pojazdu. Ale jak sprawdzić numer VIN? Przecież w numerach VIN jest masa oznaczeń, skąd to wszystko wiedzieć? Nie musisz się na tym znać. Wystarczy wejść na dekoder VIN i wpisać w odpowiednim polu VIN pojazdu. Czego się dowiesz? Ten unikatowy numer umożliwia nam sprawdzenie, czy przyszły samochód:

  • ma oryginalny przebieg,
  • nie podchodzi z kradzieży,
  • ma oryginalne wyposażenie,
  • jest bezwypadkowy, a jeśli nie to w jakich kolizjach/wypadkach uczestniczył,
  • był objęty akcjami serwisowymi.

Praktycznie cała historia pojazdu stoi przed Tobą otworem – wystarczy sprawdzić VIN. Najłatwiej będzie to zrobić, korzystając ze strony typu dekoder VIN, gdzie po wpisaniu numeru VIN uzyskasz szczegółowe informacje dotyczące Twojego auta – obecnego czy przyszłego. Kupując auto w taki sposób – masz gwarancję udanego zakupu. A jeśli sprzedawca próbuje ukryć przed Tobą numer VIN – np. nie chce Ci go podać – to najprawdopodobniej faktyczny stan techniczny auta nie zgadza się z tym, co przedstawia handlarz. Jeśli sprzedawca nie ma nic do ukrycia – podanie numeru VIN z pewnością nie będzie problemem. Tak więc skup się na ogłoszeniach, gdzie numer VIN jest klarownie podany i sprawdzaj pojazd pod każdym kątem, a na pewno będziesz zadowolony ze swojego zakupu.