inspekcja samochodu
Samochody

Pomoc w sprawdzeniu samochodu – warto skorzystać?

Dokładne i odpowiednie sprawdzenie samochodu przed zakupem jest ważne. Pozwala uniknąć wielu rozczarowań i frustracji, wynikających z konieczności inwestycji w naprawę auta niedługo po zakupie. Jak się do tego przygotować?

Sprawdzenie ofert i zebranie informacji

“Hitów” czy “Okazji” w internecie nie brakuje. Kupujący kuszeni są niekiedy atrakcyjnymi cenami, które są konkurencyjne na tle innych ofert. I choć w ten sposób można trafić na dobry egzemplarz w super cenie, to można również poważnie się zawieść.

Dlatego nim zdecydujemy się na konkretny egzemplarz, dobrze jest zrobić dokładny research rynku aut używanych, pod kątem konkretnej marki i modelu. W tym celu warto:

  • sprawdzić średnie ceny dla danego modelu, w konkretnej lub zbliżonej konfiguracji;
  • poczytać opinię o konkretnym modelu – w szczególności typowe usterki;
  • sprawdzić ceny podstawowych elementów eksploatacyjnych;
  • ocenić czy w okolicy znajduje się warsztat, który potrafi naprawić auto konkretnej marki lub model.

Kiedy już znajdziemy odpowiedni egzemplarz, można udać się na ocenę jego stanu na miejsce, w którym się znajduje. Auto możemy sprawdzić sami lub z pomocą profesjonalisty, który dokona dokładnej inspekcji pojazdu. Jest to bardzo ważny moment, ponieważ pewne wady ukryte, mogą wyjść po pewnym czasie i poważnie “uderzyć po kieszeni”. Dlatego jeżeli nie mamy odpowiedniej wiedzy ani narzędzi, warto zwrócić się o pomoc do firmy, która zajmuje się sprawdzaniem aut przed zakupem i posiada odpowiednie narzędzia, do diagnostyki auta na miejscu.

Sprawdzanie samochodu przed zakupem z zagranicy

Niekiedy nasze możliwości co do wyboru odpowiedniego auta w kraju, są mocno ograniczone. Można wtedy sięgnąć nieco dalej – po samochód z zagranicy. Dobrym rozwiązaniem może okazać się zakup samochodu sprowadzonego ze Szwecji. Te występują tam często w ciekawych i bogatych wersjach wyposażenia. Jednakże sprawdzenie samochodu przed zakupem w Szwecji może być odrobinę problematyczne. Na szczęście można skorzystać z pomocy wykwalifikowanych firm, które się tym zajmują.

W ten sposób można zaoszczędzić czas, który trzeba by poświęcić na szukanie odpowiednich dekoderów czy dostępu do baz, w których można sprawdzić historię wypadkową pojazdu.

Niektóre firmy, które świadczą takie usługi, zajmują się również sprowadzaniem samochodów na zamówienie. W ten sposób podając parametry takie jak np.: marka, model, silnik i budżet, mogą znaleźć odpowiedni egzemplarz, który dodatkowo zostanie odpowiednio sprawdzony, i sprowadzony do kraju. Dzięki temu możesz nabyć dobry samochód, bez konieczności silnego angażowania się w jego poszukiwania.