notariusz
Informacje

Notariusz – jak znaleźć i wybrać profesjonalistę

Notariusz to osoba, z której usług korzysta się dopiero wtedy kiedy zaistniała potrzeba sporządzenia aktu notarialnego w każdej kwestii. Akt notarialny dotyczący sprzedaży lub kupna nieruchomości, akt zrzeczenia się spadku lub w wielu innych momentach zaczyna się poszukiwanie dobrej kancelarii. Takiej, która będzie w stanie pomóc w każdej zaistniałej sytuacji. Jednak wybór samej kancelarii to nie wszystko. Trzeba też wybrać odpowiednią osobę, aby mieć pewność, że wszystkie formalności zostaną załatwione.

Wybór kancelarii

W poszukiwaniu kancelarii często ludzie sugerują się swoją lokalizację. Dużo łatwiej jest znaleźć kancelarie w mieście Opole, w miejscu zamieszkania, niż szukać jej na drugim końcu Polski. Warto zadbać, aby kancelaria znajdowała się w okolicy, ponieważ w biurze dokonuje się dużo formalności, co może wymagać częstszych wizyt. Dzięki szybkiemu i łatwemu dojazdowi można skutecznie ułatwić sobie załatwienie wszelkich spraw notarialnych. Drugą kwestią, na jaką zwracają ludzie, jest koszt usługi. Jednak warto skupić się na doświadczeniu i wykształceniu notariusza. Dobry notariusz nie wyklucza stosownych cen, więc jeżeli cena jest wysoka, niekoniecznie musi to oznaczać, że jakość również jest na wysokim poziomie. 

Czym się kierować podczas wyboru notariusza

Może się wydawać, że zawarcie aktu notarialnego to zwykła, szybka transakcja, która przejdzie gładko. Jednak w praktyce okazuje się, że trzeba poświecić nieco więcej czasu na przygotowanie się do zawarcia umowy. Dlatego jeżeli notariusz nie poświęca odpowiedniej ilości czasu, aby wytłumaczyć wszystkie niejasności nie będzie dobrym wyborem. Dobry notariusz to taki, który dzięki swojej wiedzy przewiduje różnego rodzaju zagrożenia dla obu stron transakcji i uświadamia, co one oznaczają. W sposób taki, aby każdy mógł zrozumieć, a nie językiem prawniczym. Dobrą cechą notariusza będzie również umiejętność szukania rozwiązań dla wszystkich problemów, bezpieczne dla obu stron. Dobry notariusz musi sprawdzać wszystkie dokumenty, nawet takie, które wydają się być bez znaczenia. W tym przypadku nadgorliwość w dążeniu do celu będzie dobrą cechą. 

Opinie klientów

Podczas poszukiwań dobrego notariusza można przejrzeć opinie klientów, którzy już korzystali z tej kancelarii. Głównymi cechami dobrego notariusza będzie szczerość, profesjonalizm, chęć niesienia pomocy, wiedza i doświadczenie oraz życzliwość. Już na pierwszym spotkaniu, notariusz powinien rozwiać wszelkie wątpliwości.