porady prawne
Informacje

Gdzie można uzyskać darmowe porady prawne?

Problemy z prawem mogą dotyczyć każdego. Wystarczy chwila nieuwagi lub nieznajomość przepisów i kłopoty gotowe! Niestety osoby, których nie stać na udanie się do kancelarii radcy prawnego całkowicie rezygnują z obrony. To powoduje pogorszenie ich sytuacji prawnej. Na szczęście istnieją instytucje, w których można za darmo uzyskać pomoc prawnika. Każdy obywatel ma prawo udać się do punktu nieodpłatnej pomocy. Jednak nie wszyscy wiedzą, gdzie szukać prawników pracujących pro bono. 

Jak znaleźć darmowe porady prawne?

Większości osób prawnik kojarzy się z człowiekiem, który nie robi nic bezinteresownie. Okazuje się, że niejedna kancelaria radcy prawnego oferuje pomoc prawną ludziom, którzy mają kłopoty finansowe. Jednak nie każdy wie jak szukać nieodpłatnego poradnictwa. Po pierwsze, warto pójść do sądu lub ośrodka pomocy społecznej. Tam można zapytać pracowników instytucji czy mają informacje, kto w danym mieście udziela porad pro bono. Po drugie, wiele kancelarii zamieszcza ogłoszenia o darmowych poradach na swoich stronach internetowych. W niektórych przypadkach istnieje możliwość skorzystania z pomocy online. Proste sprawy można rozwiązać bez wychodzenia z domu!

Kto udziela darmowych porad prawnych?

Duże kancelarie organizują dni darmowych porad prawnych zwykle raz w tygodniu lub w miesiącu. Oprócz pomocy u doświadczonych specjalistów można skorzystać również z oferty studentów. Na uczelniach, gdzie nauczane jest prawo, uczniowie wdrażają się i udzielają porad prawnych pro bono. W tym przypadku korzystają obie strony. Studenci nabierają doświadczenia w zawodzie, a petenci mogą poradzić się w niezrozumiałych dla nich kwestiach. Oczywiście korzystając z takiej pomocy, trzeba mieć na uwadze, że uczeń nie ma dużego doświadczenia. Jednak w prostych sprawach lepiej zapytać studenta niż wpędzić się w kłopoty z prawem. 

Kiedy skorzystać z pomocy prawnika?

Najczęściej usługa porada prawna Łódź jest potrzeba osobom, które mają problemy mieszkaniowe, albo są dłużnikami. Jeśli ktoś nie opłaca czynszu, to może zostać eksmitowany. Natomiast istnieje prawo, które broni lokatorów. Bez znajomości przepisów można wylądować na bruku z dnia na dzień. Z pomocą prawnika z pewnością uda się znaleźć dobre rozwiązanie. Dłużnicy najczęściej borykają się z postępowaniami komorniczymi. Wyjście ze spirali długów jest możliwe wyłącznie po konsultacji ze specjalistą. Radca podczas nieodpłatnej pomocy prawnej przeanalizuje sytuację klienta. Prawnik, znając przepisy na pewno znajdzie możliwość porozumienia się dłużnika z wierzycielami.