wypadek
Leasing informacje

Co zrobić w razie wypadku?

Wszyscy mamy nadzieję, że nigdy nie będziemy zaangażowani w wypadek. Ale bez względu na to, czy dojeżdża się do pracy, prowadzi dzieci do szkoły lub odwiedza sklepy, mogą zdarzyć się wypadki. Jeśli jesteś zaangażowany w kolizję, może to być zarówno niespodzianka, jak i wstrząs. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, co należy (a czego nie powinno) robić.

Zatrzymaj samochód

Wyłącz silnik i włącz światła awaryjne. Jeśli ma niewielki wpływ i jest to bezpieczne, zastanów się, czy ma sens przesunięcie samochodu na bok lub z drogi.

Bezpieczeństwo ludzi

Powinieneś dążyć do przeniesienia wszystkich z jezdni do bezpiecznego miejsca, jeśli to możliwe i jeśli są w stanie. Uwagi dotyczące autostrady: Jeśli możesz, wjedź na pas awaryjny i wyjdź z samochodu (najlepiej z dala od ruchu).

Na inteligentnych autostradach – gdzie żyją wszystkie pasy ruchu i nie ma twardego ramienia – są zatoczki co kilka kilometrów. Jeśli jednak brałeś udział w wypadku, zwłaszcza przy dużej prędkości, twój pojazd może nie być w stanie przejechać do następnego. Jeśli pojazd znajduje się na lewym pasie, możesz być w stanie wydostać się ze strony pasażera i przez barierę. Upewnij się, że zostawiasz włączone światła awaryjne przed wyjściem. Zadzwoń po pomoc, gdy osiągniesz bezpieczeństwo. Jeśli twój pojazd jest wyłączony na pasie ruchu na dowolnej autostradzie lub szybkiej drodze i nie możesz dotrzeć do bezpieczeństwa, musisz pozostać w pojeździe z włączonymi światłami awaryjnymi i zapiętymi pasami bezpieczeństwa. Zadzwoń natychmiast na policję (112), aby upewnić się, że otrzymasz pilną pomoc.

Kiedy powinienem zadzwonić do służb ratunkowych?

Powinieneś wezwać karetkę, jeśli ktoś jest ranny.

Powinieneś zadzwonić na policję, jeśli:

 • wszystkie pojazdy blokują drogę
 • inny kierowca opuścił miejsce zdarzenia bez podania szczegółów (lub nie masz pewności, że podane dane są poprawne)
 • podejrzewasz, że inny kierowca pił lub zażywał narkotyki
 • uważasz, że inny kierowca mógł spowodować wypadek celowo

Policja może odholować pojazd, jeśli jest niezdatny do jazdy i znajduje się w niebezpiecznym miejscu; w przeciwnym razie należy wezwać usługę holowania, jeśli nie można bezpiecznie prowadzić samochodu. Jeśli samochód jest wynajęty, firma leasingowa powinna być twoim pierwszym punktem kontaktowym.

Weź namiary na uczestników kolizji

 • Udostępnij swoje nazwisko i adres innym zaangażowanym kierowcom
 • Poproś o imię, nazwisko i adresy innych kierowców
 • Wymień się danymi z ubezpieczenia (numer firmy i numer polisy) z innymi kierowcami
 • Zanotuj wszystkie osoby w zaangażowanych pojazdach i poszukaj danych kontaktowych innych świadków
 • Zwróć uwagę na wszelkie obrażenia u wszystkich osób

Zanotuj całe zdarzenie i zrób zdjęcia

 • Zanotuj wszystko: datę i godzinę wypadku
 • Zanotuj pogodę i stan drogi (mokra, sucha, pokryta lodem itp.)
 • Zanotuj wszystkie pozostałe pojazdy (marki, model, kolor, numery rejestracyjne)
 • Zanotuj uszkodzenia innych pojazdów (zwróć uwagę na dokładne panele i po której stronie)
 • Jeśli to bezpieczne, rób zdjęcia pojazdów i układ dróg na smartfonie (spowoduje to również oznaczenie daty i godziny na zdjęciach).

Czego nie powinieneś robić

Nigdy nie przyznawaj się do winy na miejscu zdarzenia jeżeli nie jesteś jej pewny. Przyznanie się twojej winy może wpłynąć na sposób rozpatrzenia roszczenia.

Jeśli miałeś wypadek, w którym byłeś jedyną zaangażowaną osobą (taką jak uderzenie w własność prywatną lub zaparkowany pojazd), nie możesz opuścić miejsca wypadku bez skontaktowania się z właścicielem lub pozostawienia widocznej notatki ze swoimi danymi. Niezastosowanie się do tego stanowi przestępstwo.

Dalsza papierkowa robota

Należy jak najszybciej skontaktować się ze swoją firmą ubezpieczeniową i / lub firmą leasingową i podać informacje zebrane na miejscu zdarzenia. Obejmują one dane innych kierowców i wszelkie informacje o świadkach. Zostaniesz poproszony o spisanie tych informacji, abyś mógł zawrzeć wszystkie informacje o wypadku, w tym szkic, który pomoże wyjaśnić, jak to się stało. Dołącz wszystkie zdjęcia, aby wszystko wyjaśnić. Jeśli samochód nie jest dzierżawiony, możesz zdecydować się nie korzystać z firmy ubezpieczeniowej i sam płacić za naprawy. Możesz to zrobić, jeśli koszt naprawienia szkody jest niższy niż nadwyżka ubezpieczenia lub jeśli nie masz chronionego rabatu bez roszczeń. Jeśli ktoś jest w to zamieszany, ich firma ubezpieczeniowa i tak może skontaktować się z twoją firmą.