Transport morski
Informacje

Transport morski – czym się charakteryzuje?

Dystrybucja drogą morską jest jedną z najstarszych gałęzi transportu. Ciągły rozwój i wykorzystanie nowoczesnych technologii powoduje, że transport morski pozyskał wiele dedykowanych usprawnień.

Korzyści i zalety transportu morskiego

Oszczędność jest – bez wątpienia – jednym z najczęściej wskazywanych powodów wyboru spedycji morskiej, jako głównego rozwiązania w kwestii przewozu towarów. Nie od dziś wiadomo, że żegluga uznawana jest za najbardziej ekonomiczny środek transportu. Oczywiście mowa tutaj o sporych dystansach. Wartym podkreślenia jest to, iż usługi spedycji morskiej pozwalają na przewóz wszystkich rodzajów ładunków. W tej kwestii nie ma znaczenia czy ładunek jest małych rozmiarów, czy ma spore gabaryty. Zaletą tego typu przewozu towarów jest także to, że można w nim zawrzeć zarówno materiały sypkie, jak i płynne np. w formie gazowej.

Wyżej wymienione walory są zdecydowanie ogromną zaletą transportu morskiego. Warto jednak wspomnieć także o niewielkiej wypadkowości, co sprawia, że transport drogą morską był, jest i jeszcze długo będzie wykorzystywany z ogromnym powodzeniem. Niewątpliwie stanowi świetną alternatywę dla innych sposobów przewozu towarów.

Rodzaje transportu drogą morską

W zależności od ilości towaru do wysyłki, najczęściej stosowanymi rodzajami transportu drogą morską są:

– LCL

– FCL

W pierwszym przypadku chodzi o transport ładunku niepełno kontenerowego lub drobnicowego. Usługa ta oferowana jest klientom, których ładunek nie wypełni w całości kontenera. Oczywiście chodzi tutaj również o oszczędność i uniknięcie płacenia za cały kontener. Minusem w tej sytuacji jest dłuższy czas realizacji usługi. Spowodowane jest to koniecznością konsolidacji i dekonsolidacji ładunków w kontenerze. Warto jednak zaznaczyć, iż wypełnienie ładunku powyżej pewnego poziomu objętości lub wagi może się skończyć wyższą opłatą za ładunek drobnicowy, niż miałoby to miejsce w sytuacji opłaty za cały kontener. 

W drugim przypadku mamy do czynienia z transportem morskim ładunku pełnokontenerowego. Tu należy od razu zaznaczyć, iż opłata jest za cały kontener i to bez względu od wykorzystanej w nim powierzchni załadunkowej. Stawki różnią się zależnie od rodzaju i wielkości kontenera.