Samochód dla młodego kierowcy
Informacje

Samochód dla młodego kierowcy – jak wybrać odpowiedni pojazd?

Wybór samochodu dla młodego kierowcy to spore wyzwanie. Zwykle w rachubę wchodzą pojazdy używane. Na uwadze trzeba mieć nie tylko indywidualne preferencje, ale również kwestie związane z obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym – kierowcy w wieku 18-24 lata płacą najwyższe składki.

Auto dla młodego kierowcy – jaka marka?

Marka to jedna z kluczowych przesłanek decydujących o zakupie używanego samochodu i wpływających na koszt jego utrzymania. Przede wszystkim należy tu wspomnieć o dostępności części zamiennych. W przypadku popularnych marek nie ma problemu z ich nabyciem, przez co również i serwis jest tańszy. Eksperci z salonu Honda Plaza przypominają, że marka ma też nierozerwalny związek z wysokością składki OC. Mercedes czy BMW są pod tym względem droższe niż Honda, Skoda lub Fiat. Warto zatem o tym pamiętać, bo dzięki temu można niemało zaoszczędzić.

Auto dla młodego kierowcy – model ma znaczenie

Każdy producent wypuszcza na rynek mniej lub bardziej udane modele aut. Nie ma co ograniczać się do jednego – najlepiej mieć w zanadrzu przynajmniej kilka opcji. Ważne jest, aby zdobyć na ich temat dokładne informacje ze szczególnym wskazaniem na te dotyczące awaryjności oraz spalania. Przeważnie jeden model występuje w paru wersjach silnikowych, które cieszą się różnymi opiniami kierowców i fachowców z branży. Sporo przydatnych danych można uzyskać w motoryzacyjnym klubie. Honda i inne znane marki mają wielu zwolenników, którzy z pewnością udzielą przydatnych rad.

Auto dla młodego kierowcy – o czym jeszcze warto pamiętać?

W przypadku samochodu dla młodego kierowcy niemałe znaczenie ma pojemność silnika – im ona większa, tym wyższa cena OC. Rośnie ona także wraz z wiekiem auta, dlatego lepiej unikać leciwych egzemplarzy. Nie jest też zalecane kupowanie pojazdów po tuningu, gdyż z ich ubezpieczeniem i naprawą może być spory kłopot. Nie zaszkodzi ponadto zastanowić się nad dopisaniem do dowodu rejestracyjnego drugiego kierowcy, któremu z racji na doświadczenie i bezwypadkową jazdę przysługują atrakcyjne zniżki.