wycieraczki samochodowe
Informacje

Jak odpowiednio zadbać o wycieraczki samochodowe?

Sprawnie działające wycieraczki samochodowe to bezpieczeństwo oraz dobra widoczność na drodze w każdych warunkach. Niestety, element ten jest często traktowany przez kierowców nieco po macoszemu.

Co warto wiedzieć o wycieraczkach samochodowych?

Wymieniamy wycieraczki dopiero gdy są w naprawdę złym stanie, a na co dzień popełniamy wiele błędów, które sprawiają, że zużywają się szybciej. Tymczasem wystarczy wprowadzić kilka prostych zmian, by wycieraczki samochodowe służyły nam dłużej i lepiej spełniały swoją funkcję. Sprawdźmy więc, jak dbać o ten element samochodu.

Wycieraczki samochodowe są stosunkowo niedrogim, lecz jednocześnie bardzo ważnym elementem wyposażenia pojazdu. Powinniśmy regularnie je wymieniać. Zazwyczaj robimy to w sytuacji, w której zaczynają piszczeć, źle zbierają wodę lub pozostawiają smugi. Co ważne, nawet jeśli nic takiego się nie dzieje, warto wymieniać je co pół roku, jak zalecają producenci. Pamiętajmy, że za niesprawnie działające wycieraczki grozić może nam nawet 500 złotych mandatu karnego.

Co szkodzi wycieraczkom?

Istnieje wiele czynników, które mają negatywny wpływ na wycieraczki samochodowe. Wśród nich wymienić możemy między innymi silne detergenty czy wosk samochodowy. Jeśli korzystamy z tych produktów, warto zwrócić szczególną uwagę na to, by nie miały kontaktu z piórami wycieraczek. Jeśli dojdzie do zabrudzenia wycieraczki woskiem, konieczne jest jej odtłuszczenie – w przeciwnym razie może pozostawiać smugi. Nie będzie również skutecznie zbierać wody.

Kolejnym czynnikiem, który może znacząco skracać żywotność wycieraczek, jest płyn do spryskiwaczy. Produkty tanie są zazwyczaj gorszej jakości i mają w swoim składzie substancje, które mogą uszkadzać gumowe pióra.

Wycieraczkom szkodzi także promieniowanie UV, dlatego też w miarę możliwości warto garażować pojazd lub stawiać go w zacienionym miejscu. Zimą zaś pod żadnym pozorem nie powinniśmy decydować się na odrywanie wycieraczek od zamarzniętej szyby. Prawie zawsze dochodzi bowiem wówczas do uszkodzenia pióra.

O czym warto pamiętać?

Jeśli chcemy, by wycieraczki samochodowe służyły nam przez długi czas, kluczowe znaczenie ma ich regularne czyszczenie. Dla wielu osób może wydawać się to absurdalne, jednakże wystarczy raz w tygodniu dokładnie przeczyścić wycieraczki, by przedłużyć ich żywotność nawet o kilka miesięcy.

W jaki sposób to robić? Potrzebujemy jedynie letniej wody, miękkiej szmatki oraz delikatnego detergentu (np. płynu do mycia naczyń). Należy dokładnie przetrzeć całą długość wycieraczki, szczególną uwagę zwracając na jej pióra. Ważne jest również utrzymywanie w idealnej czystości przedniej szyby samochodu. Znajdujący się na niej piasek może bowiem uszkodzić pióra oraz rysować powierzchnię szkła podczas pracy wycieraczek.

Podsumowując, choć wydawać by się mogło, że wycieraczki samochodowe to mało istotny i niedrogi element wyposażenia auta, tak naprawdę pełnią one bardzo ważną rolę. Co więcej, jeśli będą zniszczone, mogą nie tylko nie zapewnić nam dostatecznej widoczności na drodze, ale nawet przyczynić się do uszkodzenia powierzchni przedniej szyby, której wymiana lub naprawa jest znacznie bardziej kosztowna, niż zakup nowych wycieraczek.