elektryczne auto
Samochód w firmie

Chcesz kupić elektryczne auto? O tym musisz pamiętać!

Samochody elektryczne zrewolucjonizowały rynek motoryzacyjny. Idealnie wpisują się proekologiczne trendy, niemniej nie tylko ten aspekt przemawia na ich korzyść. Każdy, kto decyduje się na zakup elektryka, powinien pamiętać o paru istotnych kwestiach.

Samochód elektryczny – niedroga eksploatacja i wygoda

W opinii klientów salonu Honda Plaza jednym z największych atutów samochodów elektrycznych jest niezbyt kosztowna eksploatacja. Trzeba jednak brać poprawkę na to, że sam zakup takiego auta wiąże się ze sporym wydatkiem – niemniej w miarę upowszechniania się tych pojazdów będą one coraz tańsze. Nabytek się jednak opłaca m.in. z tego względu, że odpada tu wiele czynności typowych dla diesli czy benzyniaków – nie trzeba np. wymieniać olejów etc. Serwisowanie elektryka jest zatem tańsze, a to ma duże przełożenie na koszty jego eksploatacji. Sporo też można zyskać, mając do dyspozycji domową elektrownię czy inne źródło energii odnawialnej – koszt energii wówczas spada.

Poza tym samochody elektryczne zapewniają bardzo komfortową jazdę – w ciszy i bez hałasu. Doceni to każdy kierowca poruszający się zarówno po miejskich ulicach, jak i wyjeżdżający w nieco dłuższe trasy.

Samochód elektryczny a spadek emisji dwutlenku węgla

Wysoka emisja dwutlenku węgla to jeden z najbardziej palących problemów związanych z ochroną środowiska. Honda elektryczna oraz inne samochody z elektryczną jednostką napędową nie przyczyniają się do zanieczyszczania atmosfery w tak dużym stopniu, jak tradycyjne samochody. O ile przypadku diesli i aut na benzynę emisja dwutlenku węgla wynosi średnio ponad 200 g/km, o tyle dla samochodów elektrycznych wskaźnik ten kształtuje się na poziomie 75 g/km. Należy przy tym zaznaczyć, że na taką wartość składają się w głównej mierze produkcja samochodu oraz jego składowanie.

Samochód elektryczny – ceny energii

Ceny energii elektrycznej są dużo stabilniejsze niż ceny standardowych paliw. To mocny argument przemawiający za nabyciem samochodu elektrycznego. Co więcej, infrastruktura powstająca specjalnie pod kątem tych aut jest coraz bogatsza.